Kediler Arasında Saldırganlık

Kediler Arasında Saldırganlık

Aynı ev ortamında yaşayan kediler arasında saldırganlık, sahipleri için oldukça karmaşa yaratan bir problem olabilmektedir. İnsana yönelik saldırganlıkta olduğu gibi, kediler arasında olanı da tek sebepli bir fenomen değildir, fakat birçok farklı sonuca yol açabilir.

Korku Saldırganlığı

Korku saldırganlığı bazen önceden iyi geçinen kedilerin olduğu evlerde oluşabilir. Kedi sahibi klasik koşullanma korku tepkisine yol açan tetikleyici olaylara şahit olmuş olabilir ya da olmayabilir. Korku saldırganlığı baskınlığın yönlendirdiği saldırganlıktan, verilen sinyallerle kolayca ayırt edilebilir. Baskınlığın motive ettiği bir kedi, saldırganlığını yönelttiği kediye düzenli olarak dik dik bakar, sıklıkla kulakları dikilmiştir ve yanlara yönelmiştir, gergin bir şekilde uzanan kollarla saldıracağı kediye doğru yürür, korku saldırganlığında kulaklar ve kafa yatırılır, kuyruk bacaklara doğru iner. Korku saldırganlığında sıklıkla korkulan kediden uzaklaşmaya çalışır, yalnızca diğer kedi etkileşim kurmada ısrar ederse saldırır; ancak, bazen yaklaşacak ve korktuğu kediye saldıracaktır, bu davranış açıkça diğer kediyi kendi kişisel alanından uzaklaştırmaya çalışmak içindir. Bazı en kötü vakalarda, korku ile saldıran kedi korktuğu kediyi izlerken ya da saldırırken dışkısını ya da idrarını yapabilir, bunun altında yatan motivasyon korkudur.

Tedavinin ana bileşenleri aşağıdaki gibidir:

İzlenmedikleri zamanlarda kedileri ayrı yerlerde tutun.
Korku yaşayan kediye anksiyolitik ya da antiagresif etkileri olan ilaç verin.
Yeni kedileri tanıştırma üzerine daha önce açıklanan teknikleri kullanarak, kademeli bir şekilde kedileri yeniden tanıştırın.

Oyun Saldırganlığı


Bazen insanlara da yönlendirilebilen oyun saldırganlığı, kediler arasındaki ilişkilerde de ortaya çıkabilir. Baskınlıkta olduğu gibi, yetersiz ya da uygunsuz erken sosyalleşme, buna katkıda bulunan bir faktör olabilir. Normal kedi oyunu oldukça serttir; üzerine atlamak, patiyle vurmak ve kovalamak gibi. Ancak uygun bir şekilde sosyalleşen kediler oyun yoğunlaşmaya başladığı zaman bunu tırmandırmazlar. Problemler yoğun bir oyunun gerilimi bir kavgaya dönüştüğü zaman ortaya çıkar. Böyle bir sorunu olabilen kedilerin bu tür durumlarda tam olarak ne yaptıklarının detaylı bir öyküsünü almak gereklidir. Normal kedi oyununa alışkın olmayan kedi sahipleri normal oyunu, kedi yaralanmasa ya da hırlama, ciyaklama olmasa bile ''kavga'' şeklinde yorumluyor olabilirler. Eğer oyun bazen gerçek kavgalara dönüşüyorsa, kediler yalnız kaldıkları zamanlar ayrı tutulmalıdır. İzlenebildikleri zaman oyuna izin verilmeli fakat gerginliğin tırmanmaya başladığı erken aşamalarda engel olunmalıdır. Engel olma kedilerin bireysel davranışlarına göre değişkenlik göstermekle birlikte, birçok yolla gerçekleştirilebilir. Kedilerin önüne toplar yuvarlamak, çağırmak, mutfağa gitmek, elektrikli konserve açacağı çalıştırmak ya da kedilerin dikkatlerini insan etkileşimli oyun yoluyla farklı yönlere çekmek için birkaç kişiden yardım almak gibi seçenekler kullanılabilir.

Yönlendirilmiş Saldırganlık


Gerilimin tetiklediği ve yönlendirilmiş kediler arası saldırganlık da ortaya çıkabilir. Örneğin, yabancı bir kedi açık pencereden içeri girerse, evin kedileri bu kedinin varlığı ile gerilim yaşayabilir fakat ona ulaşmak mümkün olmadığı için saldırganlıklarını birbirlerine yöneltebilirler. Bu durumda, insana yönlendirilen saldırganlıkta olduğu gibi, gerilimin sebebi kediler arasındaki saldırganlık değil, saldırganlığı bir yere yönlendirme ihtiyacıdır.

Sonuç

Kediler arası saldırganlık çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Problemin sebebini teşhis etmeden ve bir tedavi planı oluşturmadan önce tam bir davranış öyküsü almak ve medikal değerlendirme gereklidir.

Çeviren: Bengisu Nehir Aydın

Kaynak: Crowell-Davis SL (2007). Intercat Agression.Compendium, pg. 541-546.(Department of Anatomy and Radiology, College of Vete- rinary Medicine, The University of Georgia

19/02/2021

Keditörün Önerisi

Kedim Neden Isırıyor?

05.05.2023

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Benim Antidepresanım Kedi

25.05.2023

Modern dünyanın getirisi kaçınılmaz stresle başa çıkmak bir kedi kadar yakınınızda. ...

Kediler Alemi

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Kedili Hapishane

07.06.2023

Patili can dostlarımız bizlerin en büyük destekçisi denilebilir. İyileştirici yanları, ...

Kedilerde Hamilelik Süresi

18.04.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...