Baskınlık Problemleri

Baskınlık Problemleri

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler çok arkadaş canlısı ve sosyallerse, bu ilişkiler tipik bir kedi sahibinin tanımlayamayacağı şekilde, oldukça ince ayarlarla düzenlenmiş olabilir. Bazen bu ilişkiler açıkça görülebilir ancak tüm kediler alfa kedinin önünü açıcı davranırlarsa problem teşkil etmez, alfa kedi kendisine meydan okunmadığı zaman saldırgan değildir, sadece istediği zaman arzulanan kaynaklara ulaşır (yemek, favori dinlenme alanları gibi).

Bazen baskınlık ilişkileri çok kedili evlerde sorun olabilir. Eğer yüksek rütbeli bir kedi kullanmadığı zamanlar bile kaynaklara uzun süreler bekçilik ediyorsa -örneğin saatlerce yemek kabının yanında ya da kum kaplarının olduğu odanın girişinde oturmak gibi- en basit çözüm bu belirli kaynakları evin içinde birçok yere yerleştirmektir.

Bazı yüksek rütbeli kediler zorbadır; düşük rütbeli kedi açıkça itaat sinyali verdiği ve etkileşimden kaçındığı zaman bile, düşük rütbeli kedilere düzenli olarak yoğun baskınlık ve saldırganlık sergilerler. Bu problem gençken kendi türleri ile iyi sosyalleşememiş kedilerde en yaygın görülendir. Zorbanın sosyal ilişkilerini yakından gözlem ile birlikte seçici serotonin geri alım inhibitörü (fluoxetin gibi) tedavisi ile zorbalık olaylarını önlemek sıklıkla yararlı olabilir. Aşırı derecede çekingen bir ya da daha fazla kedi zorbalığa uğruyorsa, bu kedilerin tedavisinde buspiron kullanmak sıklıkla tüm sosyal dinamiği geliştiren, korkuda azalma ve güvende artış sağlar. Baskınlığın yönlendirdiği belirgin saldırganlık vakalarında, saldırgan etkileşimlerde bulunan kediler, izlenmedikleri zamanlarda diğerlerinden tamamen ayrı tutulmalıdır.

Çeviri: Bengisu Nehir Aydın

Kaynak: Crowell-Davis SL (2007). Intercat Agression.Compendium, pg. 541-546.(Department of Anatomy and Radiology, College of Vete- rinary Medicine, The University of Georgia

18/02/2021

Keditörün Önerisi

TAT MI KOKU MU?

16.07.2023

TAT MI KOKU MU? Kediler benzersiz burunlara sahiptir. Hatta öyle ki her kedinin burnu birbirinden ...

İran Kedisi

21.10.2022

Uzun yumuşak tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer ...

Kediler Alemi

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

Kediler Nelerden Hoşlanmaz?

05.06.2023

Kediniz ile oyunlar oynamak, yanınıza geldiğinde beklediği sevgiyi ve ilgiyi ona vermek onları ...

Kediler Neden Mırlar?

09.02.2022

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Kedilerde Pika Sendromu

12.01.2023

Pika sendromu bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu sendrom sadece kedilerde değil, köpeklerde ...

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

Kedi Masajı

21.03.2023

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük bir ...