KEDİ KÖPEKLER ÜZERİNDEN ÇİRKİN OYUN - Dr.Tarkan Özçetin

KEDİ KÖPEKLER ÜZERİNDEN ÇİRKİN OYUN - Dr.Tarkan Özçetin

Gün geçmiyor ki medyada kedi köpeklerin Covid 19’u insanlara bulaştırdıklarını iddia eden bir haber geçmesin. İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi ve ABD’deki Minnesota Üniversitesi’nden belki saygın ama kesinlikle hayvanları sevmeyen bilim insanlarının görüşüne göre; insanlara bulaştırmasınlar diye kedi köpeklere de Covid19 aşısının yapılması gerekiyormuş. Tamamen olasılıklar üzerine, hiçbir bilimsel çalışma yapılmadan alelacele kamuoyu ile paylaşılan bu makalenin kime ve neye hizmet ettiğinin olasılıklarını yazımın sonunda sizlerle ayrıca paylaşacağım.

Öncelikle bu yanlış ve yanlı habere maruz kalan hayvansever dostlarımıza tekrar hatırlatmak istiyorum. Herkesin içi rahat olsun. Covit19 virüsü, bugüne kadar (ki pandemi başlayalı 1 yılı aşkın bir zaman geçti) kedi veya köpekten insanlara geçmedi, geçmiyor…

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve DHSÖ (Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü) verilerine göre bunun aksini kanıtlayan hiçbir bilimsel çalışma veya vaka bildirimi yapılmadı. Güncel verilere göre Dünya’da bugün yaklaşık 100 milyon insana (27/01/2021 için net rakam 99.638.507 onaylanmış vaka https://covid19.who.int/ ) Covid19 virüsü bulaştı. Buna karşılık insandan kedi köpeğe geçtiği söylenen vaka sayısı 100 bile değil. Oranlarsak milyonda 1 olasılık var ve o da kesin değil. Bu savımı çürütmek isteyenler covid19 (+) olan 100 milyon insanın hiçbirinin veya büyük çoğunluğunun evcil hayvanı olmadığını, temas olmazsa bulaşmanın da olmayacağını ileri sürebilirler. Buna karşılık veriler o zaman Amerika Birleşik Devletleri’nden gelsin.

Dünya’da Covid19 vakalarının en çok görüldüğü ABD’nin nüfusu yaklaşık 300 milyon ve güncel verilere göre 25 milyon insan Covid19 oldu. Yani toplam nüfusun %7.5’i pozitif ki bu rakam sadece onaylanmış vakalar. Gerçekte çok daha yüksek olduğu düşünülüyor..

ABD’de evlerde beslenen kedi sayısı 94 milyon, köpek sayısı ise 90 milyon. Toplamda 200 milyona yakın ev hayvanı var.

ABD’deki 85 milyon ailenin evinde en az 1 kedi veya 1 köpek var. Başka bir deyişle hayatlarını evcil hayvan ile paylaşan yaklaşık 255 milyon Amerikalı hayvansever var. https://www.americanpetproducts.org/

Bu rakamları neden veriyorum? Basit bir hesaplama ile ABD’ndeki toplam vakaların nüfusa oranını, evinde kedi köpeği olanlarla karşılaştırarak elde ettiğimiz sonuç: en az 20 milyon Amerikalı hayvanseverin Covid19 olduğu şeklinde ortaya çıkıyor. Başka bir açıdan bakıldığında en az 20 milyon kedi, köpek virüs taşıyan bu bireylerle temaslı olmuş.

Veriler ABD için olsa da evlerde kedi köpeğin yoğun beslendiği ülkeler için de benzer sonuçlara kısa bir araştırma ile ulaşılabilir.

Sonuç: Bir yılı aşkın süredir devam eden ve milyonlarca insanı etkisi altına alan pandemi sürecinde; virüsün insandan kedi köpeğe geçişi tartışmalı olmakla beraber yok denecek kadar az, kedi köpekten insana geçiş ise kocaman bir “SIFIR”…

O zaman neden bir bardak suda fırtınalar yaratılmak isteniyor?

Kedi köpekleri laboratuvar şartlarında yapay yollarla ve zorla Covid19’a maruz bırakıp virüsünün onlara da bulaştığını ispat etmeye çalışan sözde bilim çevrelerinin asıl amacı ne?

Yada en son habere konu olan, Dünya nüfusunun daha %5’i bile aşılanmamışken, milyonda 1 bile olmayan olasılıklara karşı 100 milyonlarca kedi köpeği aşılama fikri nereden çıkıyor?

Neden belli aralıklarla hayvanseverlerin kafasını bulandıran, hayvan sevmeyenleri de memnun eden yanlı haberler, dünya medyasına servis ediliyor? Sayısını daha da arttırabileceğimiz bu soruları iyi niyetle cevaplamamız mümkün değil.

Yine rakamlarla devam edelim www.statista.com 2018 yılı verilerine göre Dünya’da evlerde 470 milyon köpek, 370 milyon da kedi var. Bu sayıya sokağın kedi köpekleri ve son 2 yılın artışı da eklenecek olursa 1 milyarı aşkın bir kedi köpek popülasyon var. Bu sayı bazı çevreleri endişelendirirken bazı çevrelerin de iştahını kabartıyor.

Endişelenen kesim Dünya’nın kısıtlı kaynaklarını kedi köpeklerle paylaşmak istemiyor ve bu sayının azaltılması için bazı bilimsel çevreleri de kullanarak ciddi lobi faaliyetleri yürütüyor. Yaptıkları sadece lobi değil tabii ki; başta öldürmek, salgın hastalıklar oluşturmak gibi çok daha radikal yöntemleri hiç çekinmeden kullanabiliyorlar. İştahı kabaran çevrelerin ise tek değerleri daha çok para ve bunu elde etmek için yapmayacakları hiçbir şey yok. Bu iki çevrenin yolları çoğu kez kesişiyor. Biri salgınları, hastalıkları tetikleyerek kendince nüfus planlaması yapıyor diğeri de ürettiği aşı ve ilaçlarla ekonomik güç elde ediyor.

Bu yazdıklarım ne kadar tanıdık geliyor değil mi? Evet asıl büyük oyun insanlar için oynanıyor. Kedi köpekler bu çirkin oyunun sadece provası…

Sevgi ve saygılarımla

Dr.Tarkan Özçetin

KEDVET Başkanı

28/01/2021

Keditörün Önerisi

Toksik Oyun

12.06.2023

Oyuncu kedilerin en sevdiği oyuncaklardan biridir evde duran bitkiler. Oyunun dozunu kaçıran ...

TATLI RÜYALAR

04.08.2023

Kedicilerin, tüylü dostları ile ilgili merak ettiği birçok soru var ve bu sorular arasında ...

Kediler Alemi

Kediniz Neden Mama İstiyor?

25.04.2023

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Kedilerin Vücut Kokusu

18.11.2022

Tüm kediciler biliyor ki kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kedilerde Pika Sendromu

12.01.2023

Pika sendromu bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu sendrom sadece kedilerde değil, köpeklerde ...

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

En Büyük Kedi Cinsleri

09.08.2023

Büyük kedi cinsleri dendiğinde aklımıza ilk olarak kaplanlar, aslanlar, çitalar ve pumalar ...