Chunk: Evsiz Hayvanların Simgesi - Senem İnce

Chunk: Evsiz Hayvanların Simgesi - Senem İnce

Prince Chunk, 1998 yılında erkek bir kedi olarak Amerika’da dünyaya geldi. Takvimler 2008 Ağustos’u gösterdiğinde ise Prince Chunk dünyayı büyüleyen bir kedi olmuştu ve Amerikalı hayvanseverlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştı. Chunk, Live With Regis&Kelly, The Today Show, Good Morning America, The Early Show gibi birçok TV programında yer aldı. Bunu yanı sıra ulusal ve uluslararası basında da 750.000’nin üzerinde haberle kendine yer buldu. 2008 yılı sonunda da ünlü People dergisi tarafından “Yılın En İyi Hayvan Hikayesi” ünvanını aldı.

Peki Prince Chunk’a bu ünvanı getiren neydi?

Chunk, Powder Damiani adıyla dünyaya gelmişti. Ama sonrasında gelişen olaylar bizim onu Prince Chunk adıyla tanımamıza neden oldu. Chunk, 26 Temmuz 2008’de New Jersey, Voorhees’te bir barınak görevlisi tarafından sokakta bulundu. Sahibinin kim olduğunun araştırılması üzerine gerçek adının Powder olduğu ve yaşlı bir Voorhees sakini tarafından terk edildiği öğrenildi. Yaşlı bir vatandaşın Camden Country Hayvan Barınağıyla iletişime geçerek bulunduğu bu iddiaya göre; 44 pound (yaklaşık 20 kilogram) ağırlığındaki kedi, sahibinin haciz nedeniyle evini kaybetmesinden sonra böylesi ağır bir kediyi geri almayı göze alamazdı.

Bu iddiaların üzerine kedinin eski sahibi Donna Oklatner; MyFoxPhilly.com’a verdiği röportajda, ondan ayrılmanın kendisini çok üzdüğünü, ona bakamadığını ama onu çok sevdiğini ve iyi bir yuva bulmasını çok istediğini söyledi. Haberlere Powder’ın terkedilmiş olarak bulunduğu yansıdı ama Donna Oklatner, yaptığı açıklamada Chunk’ı onu barınağa götüreceğini söyleyen bir arkadaşına verdiğini belirtti. Ve 68 yaşındaki kadın şunları ekledi: “ Kimse onu almazdı. Ama sonra, komşularımdan biri -kim olduğunu söylemeyeceğim ama arkadaşlarımdan biri- ‘ona bakmayı göze alamadığını biliyoruz’ dedi. Ama bunun nedeni onun çok yemesi değildi. Bunun nedeni haciz sebebi ile gidecek bir evimin olmamasıydı. Ve onlar da Powder’ı alacaklarını ve bir barınağa bırakacaklarını söylediler.”

Ama hiç de öyle olmadı. Çünkü barınak yetkililerinin açıklamalarına göre Powder Voorhees sokaklarında tasmasız olarak bulundu.

Guinnes kayıtlarına göre, dünyanın en şişman kedisi 46 pound 15 ounce’lik ağırlığıyla (yaklaşık 22 kilogram) 1980 yılında Avustralya’da ölmüştü. Ve Guinnes bu tarihten sonra kedi sahiplerinin rekor elde etmek uğruna çok fazla yedirerek kedilere zarar vermelerini engellemek için bu kategoriyi kapattı. Chunk ise, bu rekortmen kediden sadece biraz hafifti ve barınak görevlileri Chunk’ın ağırlığını ölçmek için köpek tartısı kullanmışlardı.

Chunk’ın sahibi Donna Oklatner’in haciz sonucu evini kaybetmesinden sonra, yaklaşık 500 kişi Voorhees yakınlarında bulunan bu on yaşındaki hantal kediyi sahiplenmek için başvurdu. Ve sonunda Camden Country Hayvan Barınağı’nın açıklamalarına göre Prince Chunk lakabıyla bilinen 20 kiloluk kediyi güney New Jersey’li bir aile sahiplendi. Barınak ailenin kimliğini açıklamadı. Fakat ne yazık ki, Chunk tam kendisi için bir kale bile inşa eden tek çocuklu ailesinin yanında rahat edecekken uzun süredir yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle hayata veda etti.

Chunk’ın hikayesi böyle son buldu ama evsiz hayvanların simgesi haline gelen Chunk, kendisiyle aynı kaderi paylaşan dostları için çok güzel bir adım atılmasına vesile oldu. Chunk’ın adının verildiği bir vakıf kuruldu.

Prens Chunk Vakfı kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. New York, Pennsylvania, New Jersey ve California hattı boyunca ekonomik olarak sıkıntı yaşayan hayvan sahiplerine bu süre içerisinde geçici olarak hayvanlarını bakımı konusunda hayvan sahiplerine kendi bakımları ve hayvanlarının bakımları arasında bir seçim yapma zorunluluğu bırakmadan ücretsiz acil yardım ve yine ücretsiz hayvan yiyecekleri yemini konusunda, bağışçıları, sponsorları ve işbirlikçileriyle birlikte yardım olanağı sağlıyor.

Yukarıda adı geçen şehirlerde bulunan birçok veteriner kliniği ve hayvan hastanesi bu anlamda derneğe destek oldu. Aspca’nın verilerine göre Amerika’da 500 bin ile 1 milyon kedi ve köpek ekonomik kriz yüzünden evsiz kalma riski taşıyor. Bu yardımın sağlanması, hayvanların sokağa terkedilmesi oranında bir azalmaya neden olduğundan dolayı önemlidir. Ve daha da önemlisi ulusal çapta ötenazi oranını da azalttı.

Bu noktadan bakıldığında kendisi de ekonomik sebeplerden dolayı bir şekilde sokağa bırakılmak durumunda kalan Prince Chunk hemcinsleri için çok yararlı bir harekete esin kaynağı olmuş gibi görünüyor. Hem hayvan sahipleri, sevgili dostlarını ekonomik sebeplerden dolayı kaybetmemiş oluyorlar hem de sokaklar evsiz hayvanlarla dolup taşmıyor. Bu hizmet her iki taraf için de son derece önem taşıyor.

19/01/2021

Keditörün Önerisi

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Kediniz Kaç Yaşında?

17.12.2022

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kediler Alemi

5 Tekir Kedi Türü

21.10.2022

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kedilerde Hamilelik

24.03.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

Selkirk Rex

04.03.2022

Kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Selkirk Rex cinsi kedilerinin, bıyıkları bile ...