"Kocaoğlan Mucizesi" - Seda Tuncel

-Merhaba öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
- Merhaba, ismim Funda Küçük. 1979 Aydın doğumluyum. Beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum ancak 15 senedir özel bir bankada çalışıyorum.Tam 10 yıldır hayatımı sokak hayvanlarına adadım. Elimden geldiğince onların bakımı, beslenmesi ve tedavisini üstleniyorum.

-Sokak hayvanlarına yardım etme süreciniz nasıl başladı?

- Bir gün öğlen arasında yemeğe giderken, hayvanlara yardım derneklerinden birinin standını gördüm. Oraya üye olarak hayvanlara yardım etme sürecim başladı diyebilirim. Sonrasında yavaş yavaş barınaklara gitmeye başladım. Barınaklar beslemeyi, besleme tedavileri beraberinde getirdi derken, kendimi onların dünyasında buldum. 10 senedir de devam ediyorum. Onlara daha iyi yardım edebilmek için Anadolu Üniversitesi Veteriner Sağlık ve Laborant bölümünü bitirdim.

-‘Koca Oğlan’ sizin sayenizde hayata tutundu. Ona yardım eli uzattığınızda durumu nasıldı?

- Kocaoğlan da yardım ettiğim çocuklardan biri. Bir ihbar üzerine onu İncirliova’da tren yolunun kenarında büzüşmüş halde yatarken bulduk. Hemen alıp eve getirdik. Veteriner kliniğindeki kan tahlili sonuçlarından sonra tedavisine başladık. Kendim de söylediğim gibi veteriner teknikeriyim. Çok zorlu bir süreçti, zor bir 6 ay geçirdik çünkü kan hastalığı vardı. İleri derece kansızlığı, uyuzu ve derisinde lezyonlar oluşmuştu. Uzun ve zorlu bir süreçti ama biz Kocaoğlan’la mücadele etmekten hiç vazgeçmedik. Sonunda zafer bizim oldu. 14 kilodan 65 kiloya ulaştı Kocaoğlan. Şimdi sadece bir yuvası olmasını istiyoruz. Türkiye’de ünlü oldu Kocaoğlan ama kimse çıkıp ben bu çocuğa yuva olmak istiyorum demedi. Bu bizi çok üzüyor..

-Koca Oğlan dışında başka baktığınız evcil dostunuz var mı? Varsa hikayelerini sizden dinleyebilir miyiz?

- 10 senedir evimizden yüzlerce Kocaoğlan gibi can geldi geçti. Ben elimden geldiğince sokak hayvanlarını zor şartlardan kurtarmaya çalışıyorum. İsimlerini saymakla bitiremeyeceğim yüzlerce canı iyileştirip yuvalandırdık. Şu anda da evimizde 40 tane bu şekilde baktığımız, tedavi ettiğimiz, iyileşen, yuvalanmayı bekleyen köpeğimiz var. Hepsinin hikayesini anlatmak isterim ama çok uzun günler, haftalar gerekli o zaman bize :)

-Bu soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarına destek olmak için neler yapabiliriz?

- İnsanlardan ricam özellikle soğuk kış günlerinde sokaktaki canlar için beslenme, barınma alanları yapmaları. Kapımızın önüne bir kap mama, su koymak çok önemli. Gerçekten o canların bize ihtiyacı var. Bu soğuk kış günlerinde yiyecek bulamazlarsa yaşama ihtimalleri çok düşük çünkü..

-Kedici Dergisi okurlarına iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

- Kedici Dergisi’ne sokak canları hakkında bilgi vermeme ve bu süreci anlatmama fırsat verdikleri için çok teşekkür ederim, duyarlı olmalarından dolayı ayrıca tebrik ediyorum. Herkesi empati yapmaya ve vicdanlı olmaya davet ediyorum.

16/12/2020

Keditörün Önerisi

GÜZEL TÜYLERİN SIRRI

31.07.2023

Sfenks ırkı kediler hariç diğer tüm kedi ırklarında az ya da çok miktarda bulunan tüyler, ...

Kediler Alemi

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Enkazdan Can Dostu Kurtardı

22.02.2023

Kahramanmaraş'ta yaşayan 12 yaşındaki Çınar Kuloğlu, enkazdan köpeği Alex'in yardımıyla ...

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...