Avustralya’da sahipli kedilere sokağa çıkma yasağı geliyor

Avustralya’da sahipli kedilere sokağa çıkma yasağı geliyor

Avustralya’nın Victoria eyaletinde yer alan Swan Hill Belediyesi'nin şehir konseyi, belediye sınırları içindeki tüm sahipli kediler için kalıcı sokağa çıkma yasağı uygulanmasını değerlendiriyor. Buna göre sahipli kediler, sahiplerinin evlerinde ve bahçelerinde kalabilecek ve dışarıya sadece taşıma çantasında veya tasmalı bir şekilde, sahiplerinin gözetiminde çıkabilecekler.

Belediye Başkanı Stuart King, bu yasağı gündeme getirmede kent sakinlerinden gelen şikayetlerin aktif bir rol oynadığını ve sorumlu hayvan sahipliğini teşvik etmeyi amaçladıklarını ifade etti: "Belediyemiz sınırları içindeki kedilerin yönetilmesine ilişkin vatandaşlarımızdan hayati geri bildirimler topladık. Açıkça görülüyor ki, sahipli kedilerin başıboş gezmesi ve aşırı üremeleri gibi konuları ele almak ve kedi kısırlaştırmasını teşvik etmek, şehrimiz için oldukça önemli bir hal aldı.”

Kedilerin sokağa çıkma yasağı ile ilgili kamuoyu yoklamaları da yaptıklarını ifade eden belediye başkanı sözlerine şu şekilde devam etti:

"Sonuçlar, kedilerin sokağa çıkma yasağının uygulanmasına güçlü bir destek olduğunu gösterdi; ankete katılanların yüzde 82'si bu kararı destekliyor. Bazı vatandaşlar kısmi bir yasağı tercih ettiğini belirtse de kent sakinlerinin bir araya geldiği ve uzlaştığı bir nokta var, o da kedilerin sokağa çıkmalarının yasaklanması.”

Belediye, geri bildirimleri gözden geçirecek ve kediler için kalıcı sokağa çıkma yasağının uygulanmasının fizibilitesini ve sonuçlarını değerlendirecek.

16/05/2024

Keditörün Önerisi

Kuşlarda Stres

30.10.2021

Hayatını tehlikeye atabilecek birçok başka patolojiye yol açabilen kuşlardaki stresi iyi ...

Kediler Yıkanır Mı?

20.04.2023

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kediler Alemi

Kedilerin Özel Alanları

06.12.2022

Kediler korktuğu zaman veya dinlemek gibi yalnız vakit geçirmek istediği zamanlarda bir alana ...

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

23.03.2023

Kedim çok zayıf ya da çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kedili Hapishane

07.06.2023

Patili can dostlarımız bizlerin en büyük destekçisi denilebilir. İyileştirici yanları, ...