Kediler üzgün olduğunuzu anlayabilirler mi?

Kediler üzgün olduğunuzu anlayabilirler mi?

Kediler üzgün olduğumuzu anlayabilirler mi?

Kediniz kötü hissettiğinizde sizi teselli ediyorsa, bu her zaman tatlı bir jesttir. Bazen kedilerimizin hislerimizi anlayıp anlamadığını merak ederiz. Yalnız hissettiğimizde, herhangi bir önyargı olmadan konuşabileceğimiz birini ararız. Neyse ki kedilerimiz bunu yapabilir.

Kediler, insan dostlarının duygularını hissetme gücüne sahiptir. Dolayısıyla, kediler sahipleri üzgün olduğunda hissedebilirler. Aynı zamanda yakın bağ kurdukları insanlar ruh halini ve duygularını değiştirdiğinde de hissedebilirler. Araştırmalar, kedilerin yakın veya sürekli temas halinde oldukları insanların duyguları ve hisleriyle ilgili farkındalık sahibi olduklarını gösteriyor

Kediler insan duygularını nasıl algılıyor?

Sosyal gruplar halinde yaşayan hayvanlar için, diğerlerinin duygularını hissetme kapasitesi hayati öneme sahiptir. Kediler hem insanlarla hem de kendi türlerinin diğer üyeleriyle sosyal etkileşimlerde bulunurlar.

Bazı araştırmalar, kedilerin hem kendi türlerine hem de insanlara özgü duygusal ipuçlarını algılayabildiklerini gösteriyor ancak bu türlerin duygularının kediler tarafından nasıl algılandığı tam olarak bilinmiyor. İnsanlar ve kendi türleri ile girdikleri etkileşimlerin kalitesini artırmak ve ev ortamında refahlarını sağlamak için kedilerin, yakın arkadaşlarının duygularını tanımaya yönelik sosyo-bilişsel kapasitelerini kullandığı keşfedilmiştir. Dahası, kedilerin kendilerine özgü zihinsel uyum kategorileri vardır. İnsanların aksine kediler, insanları kendi özel kedi bakış açılarıyla görür. Bu yetenekleri sahiplerinin empoze ettiği duygusal sinyalleri yorumlamalarına yardımcı olur.

Ancak insan duygularını tanıma yöntemlerinin yanı sıra kediler, muhtemelen sahiplerinin yüz ifadelerinde ve tavrında yaptığı değişiklikleri de tanıma eğiliminde. Bu, kedilerin sahiplerinin duygularına ve üzüntülerine ilişkin farklı şekillerde yorumlara sahip olduğu anlamına geliyor. Üstelik kedilerin, sahiplerinin normal davranış ve yeteneklerine aşina olduğu, bu da onların, sahiplerinin farklı davranması durumunda, değişiklikleri ve analiz etmelerini ve fark etmelerini kolaylaştırdığı da ifade ediliyor.

Duygularımızdan etkilenirler mi?

İnsan duygularını tanımanın ötesinde kediler, insanlar veya kediler dahil sosyal bağlantılarından algıladıkları ve hissettikleri duyguları da yansıtabilirler. Karşılarındaki canlının ifadelerine o kadar duyarlıdırlar ki bu duyguları kendilerinde de hissedebilirler. Özellikle de kendilerine en yakın hissettikleri insanların hislerine göre kendilerini üzgün veya depresif hissedebilirler.

Kedileriniz özellikle onunla güçlü bir bağ kurduğunuzda, üzgün olduğunuz zamanları anlayabilirler ve böyle durumlarda sizi daha çok önemserler. Böyle durumlarda çoğunlukla sessizce size bakıp ne yaptığınızı, nasıl göründüğünüzü gözlemlerler. Böylelikle duydukları ve gördükleri hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Böylece gözlemlerinden edindikleri bilgilerden sonra duygu ve davranışlarını buna göre ayarlarlar. Bu olgu, sahiplerinin algılanan ve gösterilen duygularını anlamalarına ve onlardan etkilenmelerine neden olur.

Kaynak: Pet Paws

06/05/2024

Keditörün Önerisi

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Muhabbet Kuşu Eğitimi

11.11.2021

Muhabbet kuşları varlıkları ile hayatımızı güzelleştiren, kendilerine has özellikleri ile ...

Kediler Alemi

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Bir Rüya Gibi

03.07.2023

Kediler ile yaşamak bir Kedici için rüyalar aleminde olmaktan farksızdır. Kediler uyurken ...

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Kedi Felsefesi - Emek Ekşi

26.07.2021

“Lütfen söyler misiniz bana, buradan hangi yola gitmem gerek?”“Bu nereye gitmek istediğine ...

11 Sene Sonra Yeniden

23.06.2023

Amerika’nın Florida eyaletinin Jacksonville şehrinden bir aile, 11 yıl önce kaybolan ...

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

28.10.2022

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...