Kediler, sahiplerinin "çocuksu konuşmasına” yanıt veriyor

Kediler, sahiplerinin

Nanterre Üniversitesi Biliş ve Gelişim Etoloji Laboratuvarı'nda etolog (hayvan davranış bilimci) olan Charlotte de Mouzon tarafından yürütülen bir araştırma, kedilerin, sahipleri daha çocuksu bir ses tonu kullandıklarında söylediklerine karşı daha duyarlı olduklarını ortaya koydu.

İtiraf edelim, biz kediciler kedilerimizle kimseyle konuşmadığımız o ilginç ses tonuyla sevgi gösterilerinde bulunuyoruz. Hatta bazen bu konuşmalar kedici olmayan kişilere oldukça garip gelebiliyor. Fakat araştırmalar kedilerimizle bu ses tonuyla konuşmanın çok da mantıksız olmadığını gösteriyor.

Val-de-Marne Maisons-Alfort Veteriner Hekimlik Okulu'nda gerçekleştirilen bir çalışmada 16 öğrencinin evcil hayvanlarının davranışları gözlemlendi. Kedilerin davranışları, yabancıların kendilerini "sıradan " bir şekilde ifade ettikleri kayıtlar ve ardından sahiplerinin kedileriyle daha “çocuksu” bir tonla konuştukları kayıtlarla karşılaştırıldı.

Deney sırasında sahipleri çocuksu bir dil kullandığında kedilerin kulaklarını çevirdiğii ve gözbebeklerinin büyüdüğü gözlemlendi. Hatta bazı kediler sahiplerinin çocuksu seslerini duyunca kendilerini temizlemeyi bırakıp sahibine döndü.

Eğer bir kedi sahibiyseniz bu çalışmanın sonuçları muhtemelen sizi şaşırtmadı. O halde, kedilerimize dilediğimiz gibi sevgi gösterilerinde bulunmaya devam!

Kaynak: Thecatniptimes.com

Görsel: Canva

16/04/2024

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Kulak Bakımı

21.10.2022

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

GECE KUŞU KEDİCİKLER

11.08.2023

"Kedim geceleri çok miyavlıyor" diyorsanız kesinlikle yalnız olmadığınızı söyleyebiliriz. ...

TAT MI KOKU MU?

16.07.2023

TAT MI KOKU MU? Kediler benzersiz burunlara sahiptir. Hatta öyle ki her kedinin burnu birbirinden ...

Enkazdan Can Dostu Kurtardı

22.02.2023

Kahramanmaraş'ta yaşayan 12 yaşındaki Çınar Kuloğlu, enkazdan köpeği Alex'in yardımıyla ...

AFAD Kedileri

05.06.2023

Afet ve Acil Durum (AFAD) Gümüşhane İl Müdürlüğü’nün 5 yıl önceki inşaat sürecinde ...