Bu kedi neden her sabah yatağını taşıyor?

Bu kedi neden her sabah yatağını taşıyor?

Poncha, her sabah ilk iş olarak tuhaf bir şey yapıyor: Yatağını ağzıyla evin bir ucundan diğerine taşıyor. Bu durum oldukça komik ve sevimli görünüyor elbette. Ama Poncha’nın bu tuhaf hareketinin altında daha önemli bir neden olabilir mi?

Kediler, insanlara mantıksız görünebilecek birçok tuhaf şey yapar. Poncha’nın her sabah yatağını oturma odasından mutfağa taşıması da bunlardan biri gibi görünebilir. Ancak, uzmanlara göre Poncha’nın bu hareketinin arkasında iyi bir neden var.

Poncha’ya, henüz yavruyken kronik kedi astımı teşhisi kondu. Kedi astımı ile ilgili bilmeniz gereken her şey için “Kedilerde astım” yazımızı okuyabilirsiniz. Bu durumda olan kedilerde nefes almada zorluk sık karşılaşılan bulgulardan biri. Bu nedenle Poncha'nın kendisini rahat hissetmek için günde iki kez inhaler kullanması gerekiyor.

Astımlı kediler diğer kedilere kıyasla çevrelerine daha duyarlı olabilir. Bu yüzden bazı uzmanlar, astımlı kedilerin belirli davranışlarının çevrelerini iyileştirme isteğiyle açıklanabileceğine inanıyor. Yani Poncha sadece mutfağın hava kalitesini oturma odasındakine tercih ediyor olabilir. Bir başka değişle Poncha’ya göre tebdil-i mekanda gerçekten ferahlık var.

Neyse ki güvenilir tedaviler ve veteriner hekim kontrolleri ile astımı olan kediler uzun, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilirler. Poncha’nın da ömrü uzun ve sağlıklı olsun!

Kaynak: Cats.com

15/04/2024

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

İsviçre Sınıfta Kaldı!

16.02.2022

İsviçre hayvan deneylerine devam kararı aldı, vahşete “Evet” dedi! İsviçre’de ...

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Van Kedisi & Ankara Kedisi

23.04.2022

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

Kediler Kaç Kelime Anlar?

14.10.2022

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...