Yavru Kediler Oyun Oynarken Nasıl Güvende Tutulmalı?

Yavru Kediler Oyun Oynarken Nasıl Güvende Tutulmalı?

Yavru kediler oyun oynamayı çok severler. Meraklı oluşları ve içerisinde yer aldıkları dünyayı keşfetme iç güdüleri ile küçük pençelerini akla gelebilecek her yere sokmaya çalışırlar. Yavru kedinin oynamasına ve etrafını keşfetmesine izin vermek sağlıklı bir şekilde gelişmesi açısından çok önemlidir.

Yavruların çevrelerini keşfetmesi özellikle zihinsel gelişimi destekler, yavrunun ilerleyen dönemlerinde kendine güvenen ve sosyalleşebilen bir yetişkin kedi olmasına yardımcı olur. Ancak yavru kedilerin oyun esnasında güvende olduğundan emin olmanız gerekir.

Oynama Eyleminin Önemi

Yavru kedilerde dahil olmak üzere genç hayvanlar, hayatı oynadıkları oyunlar aracılığı ile öğrenirler. Özellikle ev kedisi olmayan ve kendi yiyeceğini bulması gereken yavru kediler; oyun oynayarak avlarını takip etmeyi, zıplamayı, saldırmayı, saklanmayı, tırmanmayı, çiğnemeyi ve hayatta kalmak için gerekli olan diğer tüm davranışları öğrenirler.

Yavru kediler kardeşleriyle oynarken dışarıdan bakıldığında kavga eder gibi gözükürler. Ancak onlar bu esnada avlarının üzerine nasıl atlayacaklarını, avlarını ne zaman yakalayacaklarını ve ne zaman ısıracaklarını öğrenirler. Annelerinin ve diğer yavru kedilerin hareketlerinden, kendi sınırlarının ne kadar olduğunu keşfederler. Bu da onların özdenetim geliştirmelerine yardımcı olur. Kediler hangi davranışın can yakıp hangisinin yakmayacağını anlamak için yavruyken birbirlerini sık sık ısırırlar. Yavru kediler saklanarak kardeşlerini izlerler ve takip ederler. Bu onlara avlarının peşine düşmeyi öğretir. Oyun kediler için hem öğrenme hem de sosyalleşme aracıdır. Bu nedenle yavru kedilere oyun oynama imkânı verilmelidir. Diğer yavrularla ya da anneleriyle oyun oynamayı keşfetme şansına sahip olmamış kediler, insanlarla çok sert oynayabilir ve saldırgan davranışlar sergileyebilir. Bu kediler oyun oynamak isterken sert bir şekilde ısırır ya da tırmalar. Ayrıca avını takip etme konusunda da diğer kediler kadar başarılı olamazlar. Hayatın ilerleyen dönemlerinde oyun davranışı eksikliği diğer kedilerle ya da insanlarla geçinme konusunda çeşitli problemlere yol açabilir. Oyun oynama kedilerde genel beyin ve nörolojik sistem gelişiminde de ciddi bir yere sahiptir. Beyinde neokortikal yönetici kontrol bölgeleri olarak adlandırılan ve davranışları etkileyen bazı bölgeler bulunur. Beynin bu bölgeleri sinir sisteminin diğer bölümlerini de etkiler. Kedilerde oyun davranışı hafıza ya da karar verme mekanizması gibi diğer yeteneklerin de gelişmesini sağlar.

Kedilerin Oyun Oynarken Karşılaşabileceği Tehlikeler Nedir?

Yavru kediler keşfetmeyi ve farklı oyuncakları avlamaya çalışmayı sever. Çoğu zaman yavru bir kediyi ağzında oyuncakla görebilirsiniz. İplik, yün, saç tokası, şişe kapağı, lastik bant ya da benzeri birçok günlük eşya onlar için bir oyuncak ya da av haline gelebilir. Yavru kedilerin bu tarz eşyaları çiğnemeye başlaması onlar için bir tehlike doğurabilir. Üstelik bu eşyaların büyük bir kısmı gündelik hayatta kaybetseniz de fark etmeyeceğiniz objelerdir. Yabancı bir cismin yutulması durumunda kedinin vakit kaybetmeden veteriner hekime götürülmesi gerekmektedir. Objelerin alınması için endoskopi ya da cerrahi operasyon yapılması gerekebilmektedir. Yeterince küçük cisimlerin kusma yoluyla vücuttan atılması da mümkündür. Genellikle yabancı cisim yutulduğunda hemen belirtiler ortaya çıkmaya başlar ve ilk görülen belirti öğürmedir. Sonrasında ise iştah kaybı, karın bölgesinde hassasiyet, hareketsizlik ve tuvalete çıkmama gibi belirtiler görülür. Yabancı cisim yutulması kediler için tehlikeli olabilecek bir durumdur bu nedenle belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte hemen tıbbi müdahale gerçekleştirilmelidir.

Kediler İçin Güvenli Oyuncakları Tercih Etmek Önemli!

Kedinizin ev eşyalarıyla oynamasını istemiyorsanız ona farklı oyuncaklar alabilirsiniz. Bu oyuncaklar kedilere uygun olarak üretildiği için daha güvenli bir oyun süreci sağlar. Çok küçük olmadıkları için kediler tarafından yutulamazlar. Kediler için evde oyun oynayabilecekleri zararsız eşyalar da vardır. Bitmiş tuvalet kağıdının karton rulosu, boş mendil kutusu, boş pet şişe ya da eski bir çorap yavru kediler için harika bir oyuncak ya da av olabilir. Bu sayede onların güvenli bir şekilde oynamalarını ve öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Kedilerin oyun oynarken ve oyuncakları ile zaman geçirirlerken gözetim altında olmaları, olası tehlikelere karşı önlem alabilmek açısından önemlidir.

25/09/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Terler Mi?

25.08.2022

Hem evimizdeki minik dostumuz, hem sokaktaki dostlarımız için yaz aylarının gelmesi, ...

Kediler Alemi

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

KEDİ MÜZESİ AÇILDI!

05.10.2023

İstanbul Beşiktaş’ta doğa ve hayvan severler için 'Kedi Müzesi' açıldı. Beşiktaş ...

Kedilerin Burnu Neden Akar?

27.12.2022

Kediler bizler gibi konuşamadıkları için sağlık durumları konusunda bilgi sahibi olabilmenin ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...