Kedicikler ve Tüylü Dostları ile Tanışmaları

Kedicikler ve Tüylü Dostları ile Tanışmaları

Bir kediciğin hayatındaki en önemli adımlardan biri, yeni ailesini ve diğer hayvanları tanımaktır. Bu sürecin özenle yönetilmesi ise uzun süreli sağlıkları için önem taşır. Yavru kediler için söz konusu durum daha kolaydır fakat yetişkin bir kedi için işler biraz karmaşıklaşabilir…

Yerleşik evcil hayvanlar ile yeni gelenlerin tanıştırılması güç olabilir. Kendi hiyerarşilerine kendileri karar verecek olmalarına rağmen, birbirlerine karşı saldırgan davranmalarına izin vermemelisiniz. Beklemeli ve sabırlı olmalısınız çünkü bu süreç, birlikte sürdüreceğiniz yaşamın temel kurallarının ortaya konduğu aşamadır. Yeni çevrelerini, yeni ailelerinin üyelerini ve diğer hayvanları tanımak, yavru kedinin yaşamında çok önemli bir adımdır ve yeni evlerine ne kadar rahat uyum sağlayacaklarını bu aşama belirleyecektir. Sağlıklı büyümeleri ve sıhhatleri ilk aşamada gösterilen özen ve ilgiye bağlı olduğu için stressiz bir süreç olması gerekir. Diğer hayvanlarla tanıştırma anlarına her zaman önem verilmelidir. Denetlenmediği takdirde kafa karışıklığı, paylaşılan eşyalar ve mekanlar üzerinde anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir. Tanıştırmadan önce veteriner hekimi ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Bu ziyaret, yeni yavru kedinizin diğer evcil hayvanlara bulaşabilecek bir hastalığı olup olmadığından emin olmanızı sağlayacaktır. Yeni bir yavru kediyi kedi ve köpekler ile tanıştırmayı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler olmakla birlikte, hem mevcut evcil hayvanları hem de yeni geleni desteklemek için dikkat edilmesi gereken bazı genel noktalar vardır:

• Yeni ortamını telaşa kapılmadan tanıyabilmesi için eve yeni gelen yavru kedinizi ilk günlerde diğer evcil hayvanlardan uzak tutun.

• Yavru kediyi bir odada, daha sonra başka bir odada yalnız bırakın, böylece mobilyaların altına gizlenme dürtüsü hissetmeyerek evi yavaş yavaş keşfetmeye başlayacaktır.

• Mevcut evcil hayvanlarınıza fazlaca ilgi göstermeye devam edin ve ilk birkaç gün boyunca, uzun süredir sizinle olan evcil hayvanın (köpek veya kedi) ayrıcalıklarını koruyun.

•Mevcut evcil hayvanları kendi bölgelerinde bulundukları zaman içinde rahatlatın.

• Yeni kedinize ona ait sessiz bir mekanda güven verin.

• Yavru kedinin kullanmadığı odaların duvarlarının alt kısımlarına onun yüzünü ve ağzını sildiğiniz bir bezi sürün. Böylece uzun süredir sizinle olan evcil hayvanınız onun kokusuna alışacaktır.

Yavru Kedinizi Mevcut Köpeklerle Tanıştırma

Köpeğiniz kedileri zaten tanıyıp seviyorsa bu süreç çok daha kolay olacaktır. Doğru sosyalleşmiş bir köpek yeni bir kediyi hemen kabul eder. Bazı yaşlı köpekler daha az tolerans gösterebilir, ancak yine de bir kediyle yaşamayı öğrenebilirler. İlk tanıştırma anlarında köpek tasmalı olmalı, kedi ise serbest bırakılmalıdır. Tanıştırma anları kontrollü bir şekilde tekrarlandıkça, köpeğiniz ve yeni kediniz birlikte sakince yaşamanın bir yolunu bulur.

Aşağıdakileri yaparak sürecin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olabilirsiniz:

• Köpeğinizi tasmalı ve sakin tutun (sakin kaldıklarında onları ödüllendirin).

• Kedinizin bir köşeye sıkışmadığından emin olun ve rahat hissedeceği, ideal olarak köpekten daha yüksekte saklanabileceği yerleri olan bir oda seçin.

• Kedinizi köpekle temasa geçmeye zorlamayın, istedikleri şekilde birbirlerine yaklaşmalarına olanak tanıyın.

Yavru Kedinizi Mevcut Kedilerle Tanıştırma

Yeni bir kedi alınması, köpek almaktan daha büyük bir zorluk yaratabilir. Yetişkin kediler, diğer yetişkinlere göre yavru kedileri daha kolay kabul etme eğiliminde olsalar da, genellikle yalnız kalmayı seven doğalarından dolayı başka bir kedinin kendi alanlarına girmesinden pek memnun olmazlar. Tehdit edici davranışlarla memnuniyetsizliklerini ifade edebilirler. Yeni durumu kabul edecek hale gelmeleri birkaç gün, bazen de aylarca sürebilir. Kediler birbirlerinin varlığını kabul edip korku faktörü ortadan kalkmış gibi görünene kadar kontrollü tanıştırma denemelerini tekrarlayın. Böylece iki kedi, mutlaka saygı duymanız gereken bir alan ilişkisi kurmaya başlayacaktır. Unutmayın, kedileri birbirlerinden hoşlanmaya zorlayamazsınız, ancak onların barış içinde yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Kedilerinizi Tanıştırırken:

• Tanıştırmayı dikkatlice gerçekleştirin ve iki kedinin de birbirinden saklanıp uzak durmak için yeterli alana sahip olmasını sağlayın. Tanışmaları için tarafsız bir yer seçin. Bu büyük bir oda olmalıdır, böylece birbirlerine karşı mesafelerini koruyabilirler.

• Her iki kedinin de birbirinden kaçabilecek yeri bulunduğundan emin olun.

• Kısa sürelerle başlayıp sonraki birkaç gün boyunca birlikte geçirdikleri süreyi kademeli olarak uzatın.

• İlerledikçe, her bir kediye kendi uyku alanını, yiyecek ve su kabını vermeyi unutmayın çünkü bunları paylaşmak istemeyeceklerdir.

• Her kedi için en az bir kum kabı ve seçebilmeleri için bir ilave kap bulundurulması önerilir.

• Kediler iç mekânda yaşıyorsa, her birinin saklanacağı, oynayacağı ve keşfedeceği geniş bir alana sahip olması önerilir. Örneğin, her kedinin, kendine ait bir alana sahip olabileceği bir kedi ağacı olabilir.

• Bir kedinin hakimiyet alanı diğerinin normal bir faaliyeti yerine getirmesini engellediğinde sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle, her bir kedinin kendi normal faaliyetlerini (yeme, içme, uyuma, kum kabını kullanma) dirençle karşılaşmadan yerine getirebildiğinden emin olun.

Bu sayede stres yaratacak sorunlar önlenecektir. Hayvanları birbirlerinden hoşlanmaya zorlayamasanız da birlikte huzur içinde yaşamalarını sağlayacak iyi davranışları ve saygıyı teşvik edebilirsiniz. Hem eve yeni bir yavru kedi getirmeden önce hem de tüylü dostalrımız birlikte yaşamayı öğrenirken, evdeki tüm hayvanların gereksinimlerini her zaman dikkate alarak stres yaşamadıklarından emin olmak önemlidir.

Bu durum sadece kedi ve köpek dostlarımız için ev sahipliği yaptığımız, yapabileceğimiz tüm dostlarımız için geçerlidir.

29/08/2023

Keditörün Önerisi

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

Kediler Alemi

Kedilerde Yeme Bozuklukları

27.09.2022

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

GÜZEL TÜYLERİN SIRRI

31.07.2023

Sfenks ırkı kediler hariç diğer tüm kedi ırklarında az ya da çok miktarda bulunan tüyler, ...

Kediler Neden Tırmalar?

09.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...