Yaz Aylarında Kedi İhtiyaçlarına Dikkat!

Yaz Aylarında Kedi İhtiyaçlarına Dikkat!

Hava durumundaki değişiklikler yalnızca insanları etkilemez. Doğada bulunan tüm canlıları etkiler. Yaz ve kış ayları özellikle kediler için büyük sorunları da beraberinde getirebilir…

Hava durumunun değişmesi ihtiyaçların değişmesi anlamına gelmektedir. İhtiyaç değiştiği gibi dış etkenlerin etkileri de değişkenlik gösterir ve alınan önlemler farklı olur.

Yaz Aylarında Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak havaların en büyük sorunu tabi ki dış parazitlerdir. Sıcağı seven pireler dış ortamdan kolayca kedinize geçebilir ve onun için sorun oluşturabilir. Özellikle dışarı çıkan bir kediniz var ise pire sorunu kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden düzenli bir şekilde pire temizliği ve bakımı yapmalısınız. Bunun yanı sıra sıcak havalarda özellikle yoğun ve uzun tüylü bir dostunuz varsa diğer aylara oranla yaz aylarında daha sık tüy bakımı yapılmalı. Tüyler düzenli olarak taranmalı, gerekiyorsa kısaltılmalı ve derinin hava alması sağlanmalıdır… Yaz aylarında özellikle beyaz kedilerin tüyleri güneş korumasında yeterli olmayacaktır. Bu nedenle kulaklarına ve burnuna güneş kremi sürebilirsiniz. Güneşin en büyük tehdidi ise su kaybı ve güneş çarpmasıdır. Eğer kedinizin solunumu yavaşladıysa, gergin ve sinirliyse, kusuyorsa ya da dil rengi koyu kırmızı ise muhtemel bir güneş çarpmasıyla karşı karşıya kalmış olabilir. Bu durumda kedinizi acilen veteriner hekiminize götürmelisiniz. Bu süre içerisinde su vermeye çalışın vücudunu soğuk bir bezle silin.

Eğer bir seyahatte kedinizi de yanınızda taşıyorsanız onu kesinlikle araba içinde, park ettiğiniz yerde güneşin altında bırakmamalısınız. Kedinizi yüksek sıcaklığa maruz bırakmanız çok kısa sürede ciddi bir rahatsızlık yaşamasına hatta ölmesine yol açabilir. Bu yüzden hava almasına ve yüksek sıcaklığa maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Düzenli bakım, pire kontrolü, sıcağa maruz bırakmama, bol su tüketmesine özen gösterme gibi unsurlara ek olarak kediciğinizin beslenme ihtiyaçları da sıcak havalarda değişecektir. Tıpkı insanlar gibi sıcak havalarda kedilerin de mide ve bağırsak hareketleri etkilenebilir. Tüylü dostlarımızla ilgili her konuda olduğu gibi bu husus için de veteriner hekiminize danışmanız çok önemlidir. Çünkü kedinizin sağlık durumu ve hastalık öyküsüne hâkim olan bir hekim kediciğinizin sağlık durumuna uygun olarak ihtiyacı olan beslenme şeklini ve mamayı önerecektir.

16/08/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

11 Sene Sonra Yeniden

23.06.2023

Amerika’nın Florida eyaletinin Jacksonville şehrinden bir aile, 11 yıl önce kaybolan ...

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...