10 Asır Önce İpekyolu’nda Yaşayan Kediler

10 Asır Önce İpekyolu’nda Yaşayan Kediler

Eski İpekyolu’nun bulunduğu yerde Kazakistan’da yapılan yeni bir kazı sırasında bütün kedi iskeletlerine ulaşıldı. Bu bulgulara göre evcil kedilerin bundan 10 asır önce İpekyolu’ndaki Kazak çobanlara arkadaşlık etmiş olabilme ihtimalini gösteriyor.

Kedilerin tarihteki yaşamlarını inceleyen bir araştırma grubu erkek bir kedinin çok da rahat bir hayat yaşamadığını bulmuşlar. Araştırma grubunda çalışan Haruda yaşadığı dönem boyunca “birkaç kemiği kırılmış” diyor. Ancak pozitif bir
yaklaşımla, bu kırıkları hayatının ilk yılında yaşadığını söyleyen grup, ilk yılından sonra insanların kediye baktıklarını belirtiyor.

Kazakistan’da araştırma yaptığı sürece kalan Haruda, Yengi-kent’teki çalışmaları incelediğinde çok iyi korunmuş bir erkek kedi iskeleti bulmuş. Haruda bu durumun nadir görüldüğünü ve normalde hayvan iskeletlerinin parça parça bulunduğunu ve bu durumun da iskelet üzerinden varsayımlarda bulunmayı zorlaştırdığını söylüyor ve insan iskeletlerinde ise durumun farklı olduğunu, genelde bütün halde bulunan kemikler kişinin biyografisini ortaya çıkardığını söyledi. Aynı şekilde bu erkek kedinin de ölmeden önceki yaşantısını incelemenin kolay olduğunu ve muhtemelen gömüldüğünden bahsetti.

15/07/2020

Keditörün Önerisi

VETANKA

08.04.2022

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde Vetanka’nın düzenlediği VET-KÖH (Kedi ...

Kediler Alemi

Siyam Kedisi

24.03.2023

Tayland olarak bildiğimiz Güneydoğu Asya ülkesinin eski adı Siyam’dı. Siyam kedisi de bu ...

Kediler Neden Kusar?

26.01.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Kedim Neden Isırıyor?

05.05.2023

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...