Hastalıklara Karşı Her Gün Çok Doz Kedi

Hastalıklara Karşı Her Gün Çok Doz Kedi

İyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta, canım sıkılana dek yanında duracağım kölem.

Her kötü anımızda bizi yargılamadan yanımızda olup kahrımızı çeken, ağlayıp durduğumuzda bile o patisini üzerimizden eksik etmeyen güzel bebeğimizin sayesinde yalnız hissetmiyoruz.

Eski Mısır İmparatorluğu’na uzanan geçmişi, evcilleşen kedilerin insanoğluna büyük faydalar sağlamıştır. Geçim kaynağı tarım olan insanların, tahıl depolarında artan kemirgen hayvanlara karşı koruyan kediler, insanlar için çok kıymetli canlılar olarak kabul edilmiştir.

İnsanlık tarihinde inanılmaz yıkıma neden olan farelerden geçen veba hastalığına karşı kedilerden büyük yarar sağlandığı düşünülmektedir. Birçok enfeksiyonlu fareyi insanlardan uzak tutan ve veba salgınının bitmesinde büyük katkı sağladığı düşünülen kediler birçok toplumda şanslı ve kutsal hayvan olarak kabul edilmiştir.

Doğal tedavi ve terapist kedi

Araştırmalara göre Kediciler diğer insanlara göre yalnızlık hissini çok daha az yaşamaktadır. Kaygı bozukluğu, hayatın neredeyse her bir yanına dağılmış, günümüzün en ciddi sorunlarından biridir. Her geçen gün bu nedenle profesyonel desteğe başvuran sayısı artmaktadır. Kimi insan yalnız olmaktan hoşlansa da yalnızlık, ruhsal ve bedensel hastalık riskini artırmakta. Kedilerin mırmırlamasının insan psikolojisi üzerinde pozitif sonuçlar doğurduğu yapılan araştırmalar ile onaylanmıştır. Yalnızlık Allah’a mahsus diyor ve soluğu kedimizin yanında alıyoruz.

Kedi ile yaşayan insanlar diğer insanlara oranla daha sakindirler. Vücutlarındaki oksitosin oranları, olaylara daha dengeli bir ruh haliyle yaklaşmalarına yardımcı olur. Oksitosin hormonu insanda sevgi ve güvende hissetme duygularını salgılatır.

Sakinleştirici etkisiyle kan basıncını düzenleyen kedi sevgisi

Kedilerin bir diğer önemli yararı da kan basıncına olan mükemmel etkileridir. Yüksek kan basıncı sorunu yaşayan insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda bu insanların kedi severken kan basıncının düşüş yaptığı gözlemlenmiştir.

Bazen kediler ile bir hayat sürmek alerjik durumları da doğurabilir. Bu durumlarda vücut bir atak yaparak bağışıklığınızı güçlendirmeye çalışır. Bu sayede belli başlı reaksiyonlara karşı bir kalkanınız oluşur. Yine de alerjik reaksiyonlarda bir doktor kontrolüne gitmekte fayda vardır. Sizin bağışıklığınızı güçlendiren mırmırların da aşılarını aksatmayarak bağışıklık sistemlerinin güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.

Gökten üç kedi düşmüş, biri bu metni yazana, biri okuyana, diğeri dünyadaki bütün Kedicilere.

02/06/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

Kediler Alemi

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Kediler Regl Olur Mu?

04.09.2022

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir.Peki, ...

Kedili Seyahat

04.02.2023

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kedi Kumu Nasıl Bulundu?

26.05.2023

Kediler ve insanlar yüzyıllardır beraber yaşıyor. İkinci dünya savaşı sırasında ...