Kediler Fare Avlamada Yetersiz Kaldı

Kediler Fare Avlamada Yetersiz Kaldı

79 gün süren araştırmanın sonunda kedilerin fare avlamaya istekli ve yeterli olmadıkları ortaya çıktı. Kediler fare avlama konusundaki yetenekleri ile bilinirken bu araştırma herkesi şaşırttı.

Matthew Taub, Atlas Obscura için Fordham Üniversitesi'nden Michael Parsons liderliğindeki araştırmacıların Brooklyn'deki bir atık yönetim tesisinde bulunan fareleri gözlemlemek için beş aylarını harcadıklarını söyledi. Araştırma ekibi başlarda hayvanların davranışlarını havadaki kimyasalların etkilemesini incelemek için orada bulunsalar da, sonrasında kedi ve fare arasındaki etkileşimi incelemeye karar verdiler.

Sonuçlarda beklenilen olmadı!

Kediler 79 gün süren araştırma süresinin sonunda, tesisteki yüz elli fareden sadece üçünü yakalamayı başarmış ve ikisini öldürmüşlerdir.

Araştırmacılar 306 kamera kayıtlarını izlenmesiyle, kedilerin yirmi takip işlemi yaptığını ve bunların sadece üçünde yakalamayı başardığını gördü. Kamera kayıtlarına yansıyan görüntülere göre kediler fareleri kovalarken, fareler durduğunda kedilerin de durduğunu gördüler.

Bilim insanlarına göre kediler farelerin peşinden koşmaya çokta istekli değil. Hazır mama veya kuş avlamak onlar için daha kolay. Fare avlamak onları zorlayan bir av yöntemi.

02/06/2023

Keditörün Önerisi

Smokin Kediler

04.11.2022

Smokin kediler siyah ve beyaz tüy rengine sahiptir. Aynı zamanda hırs ve bağımsızlık ...

Kediler Alemi

Kedilerin Sevmediği Kokular

07.04.2023

Kedilerin burunları hassastır. İyi koku alırlar, kokularla bulunduğu yeri tanırlar. Kediler ...

Uykucu Kediler

20.09.2022

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...