Kediler neden evden kaçar?

Kediler neden evden kaçar?

Kedilerinin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında gelir. Kediler, dış kapı, pencere gibi açık kalan alanlardan sessizce çıkıp gidebilirler. Evde çok mutlu olan, kendini o eve ait hisseden kedilerde bu kaçma eğilimi görülmektedir. Ama neden?

Kedinizin evden neden kaçmak istediğini tespit etmek en önemli faktördür. Kediniz için en güzel ortamı sağlamanız, güvenli alan oluşturmanız bazen onlar için yeterli gelmez ve her buldukları açıklıktan dışarıya kaçmak isterler. Bunun birçok nedeni olabilir.

Kediler evden neden kaçar?

Evcil kedilerin içgüdüleri, vahşi doğada yaşayan kedilere oranla daha az baskınlık gösterse de bu içgüdülerin tamamen yok olduğunu varsaymak büyük ve hatta tehlikeli bir yanılgı olabilir. Ev ortamında aç kalmayan kedileriniz yine de avlanma içgüdüsüyle yaşar ve bu yönde hareket etmek isterler.

Keşif onlar için vazgeçilmez bir duygudur. Kediler çok meraklı canlılardır. Her an yeni şeyleri tanımak isterler. Uçan, kaçan her şeye merakları vardır. Bir keşfe çıkmak için evden her an kaçmaları mümkündür.

Kaçmak istemelerinin bazen en önemli nedeni çiftleşme dürtüsüdür. Kızgınlık dönemine girdiklerinde kediler dışarıya çıkmak isterler. Onları kontrol altında tutmak her zamankinden daha zor hale gelebilir.

Evden kaçmaya çalışan kedileri durdurma yolları

Kedinizi bu yönde eğitmeye çalışabilirsiniz. Bu gibi kaçma durumlarında ona ‘hayır’ derseniz yaptığı harekete tepki gösterdiğinizi anlar. Eğer eyleme devam ediyorsa ellerinizi bir kere çırpabilirsiniz. Gitmesine izin vermediğiniz kedinize eve döndüğü için bir ödül maması vermelisiniz. Bu onun evde olmasının doğru bir davranış olduğunu kavramasına neden olacaktır. Sonuçta onun için en güvenli alan evidir.

Evde onların eğlenceli vakit geçirmesini sağlayın, dışarda keşif yapma isteği durulacak, evde keşif yapmanın keyfine varacaktır. Kediniz biraz heyecan istiyor!

Tüm güvenlik tedbirlerini almanız gerekmektedir. Kapı, cam kapalı olduğundan emin olunmalı, pencere, balkon gibi yerlerde mutlaka tel şeklinde güvenlik önlemi alınmalıdır.

Son olarak, kedilerin evden kaçmalarının en büyük sebeplerinden bir tanesi de çiftleşme içgüdüsüdür. Kediniz kızgınlık dönemine girdiği zaman evden kaçıp çiftleşmek için başka bir kedi aramaya çıkabilirler. Bu durumun önüne geçmek istiyor ve kedinizin evden kaçmasını istemiyorsanız, kedinizi geç kalmadan kısırlaştırmalısınız.

09/05/2024

Keditörün Önerisi

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Kediler Alemi

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Evde 2 Kedi

06.05.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...