Kedim Neden Oyun Oynamıyor?

Kedim Neden Oyun Oynamıyor?

Kedinizin oyun oynamadığını ve uzun saatler uyuduğunu fark ettiniz. Elbette bu davranışı açıklayabilecek bir veya daha fazla sebep vardır.

Harika oyuncaklara sahip olmasına rağmen, kediniz oynamıyor olabilir. Oyun ve fiziksel aktivite her kedinin hayatında çok önemlidir, ancak bazen kediler ilgilerini kaybeder veya belirli görevleri yerine getirmek için yeterince iyi hissetmezler. Oynama isteksizliği, genellikle kedide tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorununa veya başka bir nedenle kedinizin sizinle veya oyuncaklarıyla oynamayı sevmediğine işaret eder.

Kedinizin oynamamasının nedenleri

Her şeyden önce, kediler çok uyurlar. Uzmanlara göre yetişkin kediler günde ortalama 12 ila 15 saat arasında dinlenirler, yani zamanın %75’ini uyuyarak geçirirler.  Bununla birlikte, kediniz, çabalarınıza rağmen nihayetinde sizinle oynamak veya etrafındaki dünyayla etkileşime girmek istediğine dair en ufak bir ipucu bile göstermiyorsa endişelenmelisiniz. Bilim insanlarına göre, oynamaya karşı aşırı ilgi eksikliği genellikle evcil hayvanınızın oynamasını engelleyen bazı durumları veya ağrıları gizler. Bu nedenle yapılacak en iyi şey kedinizi değerlendirmek için bir veterinere danışmaktır.

Oyuna çok az ilgi duymak veya hiç ilgi duymamak, genellikle kedinizin onu rahatsız eden yeni veya garip bir durum hakkında stresli veya endişeli olduğu anlamına gelir.

Kediniz oyuncaklarından sıkıldı

Kedilerin, kiminle veya neyle oynayacağını seçme konusunda tercihleri vardır. Yaptığınız bazı aktivitelere veya verdiğiniz oyuncaklara ilgi duymayabilir. Bu tamamen normaldir ve göz önünde bulundurmanız gereken bir olasılıktır.

Ek olarak, kedinin sizinle etkileşime girmesi de önemlidir. Bunu, kedinizin oyuncaklarını hareket ettirerek veya kedinizle saklambaç oynayarak yapabilirsiniz.

05/04/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

30.05.2023

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...