Evcil Dostu Ölene Yas İzni

Evcil Dostu Ölene Yas İzni

Kediciler iyi bilir ki kediler sıradan canlılar değildir. Onlarla kurulan kuvvetli bağ ile beraber kediler ailemizden biri olur. Kedimizin kaybı veya onların başına gelen herhangi bir olumsuzluk, bizi kardeşimizin ya da çocuğumuzun başına gelmiş kadar üzer. Kolombiya'da , meclise sunulan tasarının yasalaşması halinde, evcil hayvanlarını kaybeden çalışanlar iki günlük ücretli izin alabilecek.

Güney Amerika ülkesi Kolombiya’dan siyasetçi Alejandro Carlos Chacon, ev hayvanı ölenlere iki gün ücretli yas izni verilmesine dair yasa teklifini meclise sundu.

El Tiempo gazetesinin konuyla ilgili görüşlerini aktardığı Chacon, “Bazı insanların çocukları yok ama ailelerinden biri gibi gördükleri ve sevdikleri ev hayvanları var. Kolombiya’daki her 10 evden 6’sında bir ev hayvanı bulunuyor. Bu hayvanların ölümü aile üyeleri üzerinde ciddi duygusal etkilere yol açıyor” dedi.

KANITLAMA ZORUNLULUĞU OLACAK

Söz konusu yasa teklifinin ayrıntıları da haberde yer aldı. Teklif kapsamında “ev hayvanı” kategorisinde hangi türlerin yer aldığı belli değil. Ancak tanım olarak “ebeveyniyle arasında güçlü bir duygusal bağ olan hayvanlar” ifadesi kullanılıyor.

Vahşi doğadaki hayvanlar ya da “egzotik” hayvanlar yasa kapsamında sayılmıyor.

Yas izninden yararlanmak isteyen kişilerin evde birlikte yaşadıkları hayvanlar olduğunu ölümden önce işverene bildirmiş olmaları gerekiyor. Bunun sınırı “işe giriş esnasında” ya da “hayvanı sahiplendikten sonraki iki gün içinde” olarak belirlenmiş.

Yas izninden faydalanmak isteyenlerin ölüm belgelerini gösterebilmeleri de gerekiyor. İşten kaytarmak için “Kedim/Köpeğim öldü” diye yalan söyleyecek çalışanları ise para cezaları bekliyor.

KOLOMBİYALILARA TEBRİKLER

Teklifin yasalaşması için hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da dört ayrı oturumda kabul edilmesi gerekiyor. Bu nedenle kesin yasalaşır mı, olursa ne zaman olur gibi soruların cevapları henüz kesin değil. Ancak hem hayvan sever Kolombiyalıları hem de vatandaşlarının hassasiyetlerini parlamento gündemine taşıyan milletvekili Chacon’u tebrik etmemiz şart.

Umarım hiç kimse ev hayvanının ölümü gibi bir acıyla yüzleşmek zorunda kalmaz ama yasaların böyle bir yas izni hakkını çalışanlara sağlıyor olması bile gerçekten takdire şayan…

29/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi