Kedinizin Kum Kabı Nasıl Olmalı?

Kedinizin Kum Kabı Nasıl Olmalı?

Kediler için alınması gereken bir takım malzemeler ve ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler arasında en önemli olanlardan bir tanesi de kedi kum kabıdır. İlk kez kedi ile yaşayacak biri için sıradan bir kutu gibi görünen bu kedi tuvaletleri, bazı özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı hale gelir. Kedicilerin hep sorduğu sorudur: “Açık kedi tuvaleti mi, kapalı kedi tuvaleti mi daha iyi?’’

Temel olarak kedi tuvaletlerinin boyut, şekil ve derinlik olarak iyi tasarlanmalıdır. Kedilerin tuvaletlerini yaparken, rahat olmaları önemlidir. Bu yüzden sıkışık bir kedi tuvaletini kullanmak kedileri yoracaktır. Bu yüzden kedi tuvaleti seçilirken büyüklüğü, kolay taşınabilir olması, içerisinin akmaması gereklidir. Bunun yanı sıra tuvalet kabı seçiminde en merak edilen konu kapalı mı, açık mı olmalıdır?

Kedi Tuvalet Kabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tuvalet kabını seçerken her şeyden önce kullanımı ve temizliği pratik bir kap olmasına dikkat etmelisiniz. Bu amaçla, kolay taşınabilen, yıkanabilen plastik materyallerden yapılmış bir kum kabı uygun olacaktır. Unutmayınız ki kediniz ihtiyacını gidermek için her zaman kuytu bir köşeyi tercih edecektir. Petshop’lardan kapalı, filtreli, kapılı veya açık tuvalet kabı çeşitlerinden eviniz için uygun olan bir tuvalet kabı seçerken özellikle gizlilik ihtiyacını gözeterek kapalı bir kap seçmeniz kedinizin gizlenme duygusunu tatmin edeceği gibi kötü kokuların ve kum tanelerinin etrafa yayılmasını da önleyecektir.

Kediler alışkanlıklarına çok düşkündür. Kedi sahiplerinin pek çoğu deneyimlerine göre kapalı kedi tuvaletine ilk tepkinin korku olduğunu söyler. Birçok kedinin kapalı tuvaletin kapısından ürktüğü veya içine girmekten korktuğu sık karşılaşılan bir sorundur. Küçük yaştan itibaren açık kedi tuvaleti kullandıktan sonra kapalı tuvalete alıştırmak biraz uğraştırıcıdır ama imkansız da değildir.

28/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Mucizevi Dili

20.04.2023

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

02.09.2022

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...

Ne Kadar Kedicisiniz?

19.03.2022

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru cevapları ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...