Kör Ninja Veysel - Linda Nihan

Kör Ninja Veysel - Linda Nihan

“Namı diğer Veysel the blind Ninja. Tıpkı ben!”

Yıllar önce (Linda Mayıs 2009 olduğunu söyler), İstanbul adında bir şehirde beni bulmuş ve ben ne olduğunu anlayamadan hayatımı kurtarmışlar. Anlayamadan dedim çünkü anlattıklarına göre pek de bilincim yerinde değilmiş.

Beni bulan Nurcan Teyze ve arkadaşları, Aşık Veysel’den esinlenerek bana Veysel adını vermişler. Nurcan Teyze’nin oğlu Ozan, özellikle sokak hayvanlarına yardım etmesi ile bilinen, bulabileceğiniz en iyi veteriner hekimlerdenmiş ve Üsküdar’da mini minnacık bir kliniği varmış. İlk tedavilerim bu klinikte yapılmış. Dediklerine göre enfeksiyon, yüksek ateş, iç-dış parazitler ve daha açılamadan eriyip gitmiş gözler ile boğuşuyormuşum. Beni bulduklarında 1,5 aylık ya var ya yokmuşum Enfeksiyon tedavisinin etkili olması için çok uğraşıyorlarmış, ancak ben nadiren kafamı kaldırıp, her zaman durduğum yerde uyumaya devam ediyormuşum. Çok hastaymışım. Hayata tutunup tutunamayacağım belli değilmiş.

Klinikteki sakin günlerden birinde; çatıda mahsur kaldıkları için kurtarmaya çalıştığı yavru kedilerden birini 3 günlük takip sonrası yakalamayı başarıp ilk sağlık kontrolleri için kliniğe getiren Linda ile tanıştım. Ozan ilk muayene sonrası “Hiçbir şeyi yok, merak etme. Sen bu ufaklığı nasıl sahiplendirebileciğini düşün, işin zor dostum!” demiş, karşılıklı gülmüşlerdi. Linda başına gelenin zorlu bir süreç olduğunu biliyordu. Sonradan öğrendim ki sokak hayvanlarını sahiplendirmek, sonrasında da gittikleri yerde ömür boyu sağlıklı ve mutlu olduklarını garantilemek zordu.

Yavru kedinin muayene sonrasında ne olur ne olmaz diyerek 1 saat bekleyip gözlemleme kararı alan Ozan ve Linda bekleme odasında gelmişlerdi. Sohbet ederlerken Nurcan Teyze beni aldı ve Linda’nın kucağına bıraktı. İkimiz de şaşkındık ama benim başımı kaldıracak halim yoktu. Tek hatırladığım Linda’nın bana dokunurken çok ürkek olduğunu ve Nurcan Teyze’nin “Linda bu çocuğu yeni bulduk ve gözleri görmüyor. Bu  durumdaki bir kediye ancak sen ömür boyu bakarsın çünkü kimse böyle bir kediyi istemez!” demesiydi. Hayatı boyunca bir sürü evcil hayvan ile yaşamış, sahiplendirme yapmış birisi olan Linda için kör bir kedi olarak ben ilktim. Bir yandan o yıllarda yaşadığı evin kontratında da evcil hayvanların eve alınması yasaktı, ama bir süre gizli kapaklı misafir edebilirdi bizi. Sahiplendirme ümidi ile önce Piaf’ı, 1 hafta sonra tedaviye olumlu yanıt vermeye başladığımda da beni evine getirdi Linda.

Yuva arama çabaları sürerken ben de gelişip güzelleşmekteymişim. Küçükken çelimsiz, güçsüz ve tüysüz bir erkek çocuktum. Tedavilerim, özellikle göz bakımım uzun sürdü ancak sonunda gözlerim beni daha fazla rahatsız etmeyince göz ameliyatı olmamın gerekli olmadığına karar verildi. Özenli bakım ve Piaf’ın dostluğu sayesinde eski ürkekliğim kalmamış, bacaklarımdaki raşitizim düzelmeye başlamış ve en önemlisi tüylerim çıkmaya başlamıştı. Gri be kötü renkli sağlıksız ince tüyler gitmiş yerini simsiyah parıl parıl tüylere bırakmıştı. Ben güzelleşmeye başladıkça taliplerim de artmıştı. Taliplerim artmasına rağmen bize bağlanan Linda; Piaf ve beni sahiplendi ve bizim için ev aramayı bıraktı.

Çocukluğumda başlarda çok ürkektim ama yemek kabımı, uyuyabileceğim güvenli yerleri ve özellikle kum kabının nerede olduğunu ve nasıl kullanmam gerektiğini çoktan öğrenmiştim. Piaf ile kurduğum iletişim ise kendimi geliştirmemi ve evin azılısı olmamı sağladı. Artık korkmadan koltukların tepesinden yere atlayabiliyor, evin her yerine koşarak gidebiliyor, çekmecelerden kıyafetleri çıkartıp oynayabiliyor ve eşyaların yerleri değişmediği sürece kafamı bir yerlere çarpmadan evde koşturabiliyorum.

Ben bu kadar komik, cesur, hareketli ve yaşam enerjisi ile dolu olunca Linda ben bir karaktere dönüştürdü ve Piaf ile olan maceralarımızı çizmeye başladı. Linda aslen Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü mezunu, hatta yüksek lisansını bile kendi bölümünde yaptı. Ama ben onu bildim bileli atölyesinde çalışır, çizer ve üretir kendi elleri ile. Lindanihan Design adlı bir markası var ve şimdilerde çocuk kitabı resimlemeleri ve illüstrasyonlar yapıyor. Bu doğrultuda beni bir ninja olarak çizdiği karakterine Kör Ninja Veysel diyor. Namı diğer Veysel The Blind Ninja. Tıpkı ben! Korkusuzca atlıyor, zıplıyor her gün yeni bir macera ile ortaya çıkıyor.

Linda’nın çizimlerini www.lindanihan.com adresinden takip edebilir  veya Facebook ve Instagram hesaplarından veyseltheblindninja veya lindanihan diye aratabilirsiniz.

Son olarak Linda’dan arada duyuyorum. İnsanlar engelli olan hayvanları veya sokak  hayvanlarını sahiplenmek  yerine evcil hayvan satan yerlerden para ile satın alıyorlarmış. Yapmayın! Bizlere de bir şans verin. Bakın biz şansımızı nasıl keyifle değerlendiriyoruz. Siz de kendinize ve başka canlılara bir şans verin!

06/07/2020

Keditörün Önerisi

Kedilerin Dünyası

13.05.2022

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

Kediler Alemi

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Bu Mama Bozuk Mu?

29.12.2022

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...