Kediler Evde Ne Kadar Yalnız Kalabilir?

Kediler Evde Ne Kadar Yalnız Kalabilir?

Kedileri çok bağımsız canlılar olarak düşünseniz bile, onları evde yalnız bırakmak zihinsel sağlıkları için sakıncalı bir durumdur. Kediler uzun süre yalnızlığı sevmezler. Bu onlarda ayrılık kaygısı gibi birçok durum yaşamalarına sebep olur.

Kedilerin ilgiye ihtiyacı vardır ve yalnızlık onlar için kötü bir durumdur. Her kedinin farklı vücut ve karakter özelliği vardır. Onları bir süre evde yalnız bırakmanız gerekiyorsa eğer, yalnız bırakmadan önce kedinizin özel ihtiyaçlarını da düşünmelisiniz. Genellikle kediler için zorunlu durumlarda en fazla 1-2 gün yalnız kalması gerektiği söylenir.

Bununla birlikte, bir kedinin evde tek başına kalabileceği süre, yaş, sağlık, boyut, cins, eğitim vb. gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Tabii ki, siz yokken kedinizin ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğundan emin olmalısınız. Yaşlı bir kedi veya yavru kedi sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Onları çok uzun süre yalnız bırakamazsınız.

Uzun süre yalnız kalan kedilerde davranış problemleri ortaya çıkabilir.  Bir kedi bol miktarda yiyecek ve su olduğu sürece kediciler olmadan birkaç gün hayatta kalabilir, ancak bu onun sağlığı için iyi olduğu anlamına gelmez.

Tüm yetişkin kediler evde yalnız kalabilir mi?

Kedinizi evde yalnız bırakmak asla bir alışkanlık haline gelmemelidir. Yalnız başına çok fazla zaman geçiren kediler genellikle hareketsiz  kalırlar, bu da fiziksel ve zihinsel sağlıkları için kötüdür. Egzersiz olmadan aktif olmayan bir rutin, obeziteye ve diğer ilgili hastalıklara neden olabilir.

Eğer evde insan yoksa zihinlerini düzgün bir şekilde uyaramazlar, bu da stres ve can sıkıntısına bağlı davranış değişiklikleri ve sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle evde uzun süre yalnız bırakmamayı, çok zorunlu durumlarda güvendiğiniz biri ile kalması uygun olacaktır.

Kediler, iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için yiyecek ve sudan çok daha fazlasına ihtiyaç duyan zeki, sosyal canlılardır.

13/01/2023

Keditörün Önerisi

Sokağın Kedisi Şenliği

18.02.2022

Kedici Veteriner Hekimler Derneği’nin Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu’nun ...

Kediler Alemi

Karoş

27.03.2021

Doktorum “Alma” demişti. “Onun sorumluluğunu kaldıramazsın, zaten yeterince problem var ...

Munchkin Kedisi

02.01.2022

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay ...

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...

Tüysüz 5 Kedi Cinsi

19.04.2022

Tüysüz kediler arasında en bilinenin Firavun kedisi olarak da ...