Evde Kedi Tüyü Temizliği İçin İpuçları

Evde Kedi Tüyü Temizliği İçin İpuçları

Evcil dostlarımız hayatımıza renk katar. Onlar evimizin neşesi. Ancak kedi veya köpek dostunuzu evde besliyorsanız, tüy dökülmesi evinizde bir temizlik sorunu yaratır. Tüyleri kısa veya uzun fark etmeksizin evinizin koltuk, yatak veya halı gibi yüzeylerinde ve hatta kıyafetlerinizde mutlaka kedi tüyü olacaktır. Peki evcil hayvan beslerken evimizi nasıl temiz tutabiliriz? Eşyalardan kedi tüylerini temizleme yöntemlerinden bazılarını sizin için derledik.

Kedinizin tüylerini düzenli taramak ilk önerimiz. Bu evdeki tüy probleminin temel çözümlerinden biridir. Mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökümü yaşayan kediler, düzenli taramayla hem cansız tüylerden kurtulur hem de evinizde daha az tüy kirliliği oluşur.

Koltuk ve yatak gibi yüzeylerdeki tüyleri temizlemek için en iyi araç lastik eldivenler! Lastik eldivenler adeta bir tüy mıknatısı gibi evinizi temizlemenize yardımcı olur. Lastik eldiveninizi hafifçe ıslatarak tüylerin bulunduğu yüzeye sürmeniz yeterlidir.

Kediciler çoğunlukla çekiş gücü yüksek elektrik süpürgelerini tercih ediyor. Hatta bazı elektronik markaları evcil hayvan sahiplerine yönelik ürünler piyasaya sunuyor. Siz de halılardaki tüyleri etkili bir şekilde toplamak için elektrikli süpürgenizi çapraz şekilde hareket ettirerek süpürün. Bu halıların arasına sıkışmış tüylerin daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır.

Evcil dostunuz için ağır kimyasal içeren temizlik ürünlerini kullanmanız sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yerine, hızlı ve kolay yüzey temizliği için 3/4 fincan limon suyu, 3 çay kaşığı kabartma tozu ve birkaç damla çay ağacı yağını su dolu şişeye koyun. Tamamen doğal olan bu temizlik spreyini kullanabilirsiniz.

17/12/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Kedi Süperstar!

17.10.2023

Türk pop müziğinin Süperstar'ı olarak kabul edilen Ajda Pekkan önceki akşam Harbiye ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...