Kedilerin Yeni Eve Alışma Süreci

Kedilerin Yeni Eve Alışma Süreci

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor günler geçirirler.  Yeni ev ortamı, kediler için büyük değişikliktir. Bu sebeple yaşadıkları streste büyüktür.

Yeni ev, büyük değişiklik demektir. Kedinizin bu sürece hazırlanması için yeni eve gidecek kolileri koklamasına izin vermelisiniz. Kolilerle tanışması, yeni evde gördüğünde yabancılık çekmemesini sağlayacaktır. Taşınma sürecinde sadece yeni ev değil, gideceğiniz yol da minik dostunuzu oldukça strese sokacaktır. Eğer kediniz taşıma kutusuna ve yolcuklara alışık değilse bir süre onu kısa kısa yolculuklara çıkartmalısınız. Bırakın, arabaya bindikten sonra kötü bir şey olmayacağını öğrensin. Bu şekilde hem taşıma kutusuna, hem de seyahate alışmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Taşınma sürecinde kedinizin günlük hayatında her şey aynı devam etmelidir. Beslenme ve oyun programlarını aynı şekilde devam ettirmelisiniz.

Taşındıktan sonra yerleşme telaşı sırasında da kedinize mamasını en sakin odada verin. Diğer evden bildiği, alıştığı eşyalar yerleştikçe, kedinize izin verin dolaşsın. Kediler böyle stresli anlarında kuytu bir yere girer ve orada saklanırlar. Taşınırken mutlaka cam, kapı kontrolleri yapılmalı, tel ile kapatılmalıdır.

Yeni eve yavaş yavaş alıştırın

Kedinizin yeni eve alışmasına bir odadan başlayın. Bir odayı tamamen tanıdıktan sonra ona diğer odaları gezmesi için fırsatlar verin. Yerleştirme işlemi biten odaları tanıması onda daha az stres yaratacaktır. Ayrıca kediler stres anında besin ve su ihtiyaçlarını karşılamaz ya da en minimum seviyede karşılarlar. Bunun için kedinizi kontrol altında tutmalısınız. Mama saatlerinde aksama yapmamalısınız. Alıştığı düzenin devam ettiğini görmeli…

Öneri;

Taşınma sırasında kediniz eşyaların taşındığı bölgede bulunmamalıdır. Tüm ihtiyaçlarıyla beraber bir odada kalması sağlıklı bir karar olacaktır.
Taşınma işi için yardımcı olan, çalışan herkesi odanın kapısını açmamaları yönünde uyarın.
İlk olarak yatak odasının kurulması ve kedinizin oraya yerleştirilmesi için harekete geçin! Kedinizin geçici olarak kalacağı yeni odaya, Feliway feromon difüzörü öneriyoruz. Daha kolay sakinleşmesini sağlayacaktır.
Kesinlikle kapı cam kontrolü yapın ve ev tamamen yerleştirildikten sonra kedinizin evi gezmesi için onu odadan çıkartın.

12/12/2022

Keditörün Önerisi

Kedinizin Ağız Hijyeni

15.11.2021

Kedilerin ağzını temiz tutmak gerçekten önemlidir, aksi takdirde plak ve bakteri birikebilir ...

Kedi Doğası - Emek Ekşi

12.06.2022

Kediciler olarak, kedilerimizle geçirdiğimiz vakit bizlere onları tanıma ve anlayabilme yetisi ...

Kediler Alemi

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...