‘Pisi Pisi’ Kediler İçin Ne Anlam İfade Eder?

‘Pisi Pisi’ Kediler İçin Ne Anlam İfade Eder?

Kedilere seslenirken ‘pisi pisi’ deriz ve onlarında bize dönüp baktığını görürüz. Peki, kediler bu sözü nereden biliyor? Bu öğrenilmiş bir davranış mı?

Dostlarımızın tekrarlanan ve vurgu ile söylenen sözlere bir tepkileri vardır. Tekrarlanan ikilemeler kullanıldığında onlara seslenildiğini anlarlar ve ona bir şey vereceğinizi düşünürler. İnsanlar, canlıları evcilleştirmek için bu tür kelimeler kullanırlar. Örneğin; Kırgızlar atlarını evcilleştirirken çüşş çüşş derler. Kedileri ise kıs kıs diye çağırırlar. Aynı kelimeleri Afganların, Moğolların ve Uygurların da kullandığı bilinmektedir. Kelimeler değişse de vurgular hep aynı ve canlıların dikkatini çekecek nitelikte.

Canlılar, tekrarlanarak söylenen vurgulu kelimeleri insanlardan öğrenirler. Bir kediye birkaç kere kuçu kuçu diyerek çağırıp mama verirseniz, bu sözü öğrenecek ve ardından mama geleceğini anlayacaktır. Yani insanların öğrettikleri bu sözler onlar için dikkat çekicidir ve bir beklenti içine girerler.

İvan Pavlov'un deneylerle ortaya koyduğu canlılarda klasik koşullanmanın bir sonucudur. Zira bilindiği gibi deneyinde Pavlov köpeğine mama vermeden önce bir zil çalar ve öyle mama verirdi. Bu eylemi bir süre tekrarladı. Artık Pavlov zili çaldığında, köpeği mama geleceğini anlıyordu.

Aslında bütün bunları hayvanlara biz öğrettik. Pisi pisi denildiğinde bir kedinin dönüp bakması öğrenilmiş, insanlar tarafından evcilleştirilmek için yapılan bir davranıştır.

30/11/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...