Kedinizin Sağlığı İçin 8 Önemli Kural - Seda Tuncel

Kedinizin Sağlığı İçin 8 Önemli Kural - Seda Tuncel

Bir kediyle beraber yaşamak bazı sorumlulukları beraberinde getirir. Evcil dostlarınızın daha sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız bu kurallara dikkat etmelisiniz.

Düzenli veteriner kontrolünü atlamayın

Aşı takvimine uyun, gerektiğinde veteriner hekiminizi ziyaret ettiğinizden emin olun. Bazen evcil dostlarımız olağan görünebilir, lakin altta yatan sağlık sorunları olabilir. Erken bir ziyaret, veteriner hekiminize erkek teşhis imkanı verir, böylelikle evcil dostunuzun sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ona bir eş bulmayacaksınız, evcil dostunuzu kısırlaştırın

Bazen evcil dostlarımızın anne ve baba olduklarını görmek istediğinizi biliyoruz :) Fakat kedinizin sağlığı için, onu mümkün olduğunca genç yaşta kısırlaştırdığınızdan emin olun. Bu durum, belli hastalıkların riskini azaltacaktır. Ayrıca kedinizin, kendine harika eşi aramak için evden kaçma ihtimalini de ortadan kaldırır.

Kedinize masaj yapın

Bazen kendimizi şımartmak için bir şeyler yaparız. Tıpkı bizim gibi evcil dostlarımız da şımartılmayı hak ediyor. Kedinizin mırlamasını sağlayacak hafif bir masaj ile başlayın. Bu masaj, küçük böceklerin peşinden koşarak, oyun oynayarak ve zıplayarak geçen bir günün ardından, korkuyu azaltabilir ve kedinizin kaslarını gevşetebilir. Bununla ilgili ‘Kedi Masajı’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedi Masajı

Evcil dostunuzu aktif tutun

Oyun oynamasına önem gösterin; kedinizin eğlenmesi ve oyun oynaması bedeninin, aynı zamanda da zekasının gelişmesini sağlayacaktır. Bonus olarak, kedinizle hareketli oyun oynayarak hem onun daha sağlıklı bir hayat sürmesini sağlayacaksınız hem de aranızdaki bağı güçlendireceksiniz.

Ne yediğine dikkat edin

50 bin köpek üzerinde yapılan bir araştırma, başka gruptaki köpeklere göre %25 daha az beslenen köpeklerin 2 farklı kategoriye yol açtığı sonucuna varmıştır: zayıf köpekler ve çok kilolu köpekler. Yağsız köpekler, benzerlerinden ortalama 18-24 ay daha uzun yaşıyorlar. Bu durum, kediler için de geçerlidir. Kedinizin öz denetimi varsa, özgür beslenme uygulanabilir, ancak kedinizin iştahı yüksekse, atıştırmayı seviyorsa ve kilo alıyorsa, beslenme biçimini denetlemek daha uygun olacaktır. Kilo değişikliğine her zaman için dikkat ettiğinizden emin olun. Kedilerde obezite ciddi bir sağlık sorunudur.

Diş sağlığına özen gösterin

İnsanlar gibi evcil hayvanların da dişlerinin bakıma ihtiyacı vardır. Tabi bunu uygulamak sanıldığı kadar kolay değil. 7 günlük diş fırçalama çabasını deneyebilirsiniz. Bu uzun bir süreç olabilir ve çok sabır gerektirir ve kediniz başta direnebilir, huzursuz olabilir. Unutmayın, alışma süreci 2-3 ay sürebilir. Eğer başarılı olamazsanız, diş temizleyiciler veya çiğneme ürünleri gibi diğer alternatifleri de hekiminize danışarak kullanabilirsiniz.

Kedinizi güvende tutun

Evcil dostumuzun ömrünü uzatmanın en kolay yollarından biri onları evde, güvende tutmaktır. Ömrü boyunca evde yaşamış kediniz, sokaktaki süratli şoförlerden, yırtıcılardan, köpeklerden veya art niyetli insanlardan zarar görebilir. Travmaya maruz kalabilir. Rota dışında dolaşmasına izin vermemeyi seçtiğinizde, hastalık taşıyan haşerelerle karşılaşma riskini de azaltmış olacaksınız. Dışarıdaki hayattan ayrı kalmasını istemiyorsanız, açık havada korunaklı bir alan oluşturabilirsiniz.

Kedinizi mutlaka tarayın

Kedinizin tüylerini taramak kedinizin kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir. Cilt tahrişi veya deride oluşan enfeksiyonlara karşı önleyici bir tedbir olan tarama rutinini hayatınıza dahil ederek evcil dostunuzun sağlıklı olmasına yardımcı olun.

26/11/2022

Keditörün Önerisi

Uzay Gözlü Kedi Pico

13.02.2022

Norveç Ormanı kedisi Pico, trafik kazası geçirdikten sonra çaresiz ve yalnızdı, ancak ...

Engelli Bir Kediyle Yaşam

10.05.2024

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

23.03.2023

Kedim çok zayıf ya da çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kediler Alemi

Ülkemize Ait Kedi Irkları

01.09.2023

Türkiye oldukça farklı sayıda kedinin yaşadığı, aynı zamanda kedi türleri açısından ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...