Bilim İnsanları Açıkladı: Kedilerin Kökeni Anadolu Ve Antik Mısır

Bilim İnsanları Açıkladı: Kedilerin Kökeni Anadolu Ve Antik Mısır

Norveç Oslo Üniversitesi ve İngiltere York Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmayla birlikte evcil kedilerin kökeninin Anadolu ve Antik Mısır’a dayandığı ortaya çıktı.

Nature Ecology & Evolution dergisi, yaptığı araştırmalar neticesinde yayınladığı yeni analizle birlikte günümüzdeki kedilerin aslında iki esas genetik soydan geldiğini netleştirdi. Uzmanlara göre günümüzdeki kedilerin atası Afrika yaban kedileri. Hatta araştırmalara göre bu kediler Anadolu'dan tam olarak 10.000 yıl önce dünyaya yayılmış durumda.

Norveç Oslo Üniversitesi ve İngiltere York Üniversitesi'nin ortak çalışmasından ortaya çıkan sonuçlara göre bilim insanlarına göre kediler çiftçilerin yakında zaman geçirerek zamanla evcilleşti. İkinci genetik soy ise Antik Mısır'a kadar uzanıyor.

Ancak, MÖ 800'de bulunan kalıntılara bakıldığında bu kedilerin Akdeniz'de hızla yaygınlaştığının da altı çiziliyor. 7. Yüzyılda Baltık Denizi'nde ölen bir kedinin incelenmesiyle bu kanının doğruluğu da ortaya çıkıyor. Zira Baltık Denizi'ndeki kedi, Mısır kökenli kedilerle aynı genlere sahip.

Konuyla alakalı kapsamlı araştırmalar devam ederken şu ana kadar gerçekleştirilen genetik incelemeler sonrasında uzmanların görüşü aynı: Evcil kediler genlerini ağırlıklı olarak Antik Mısır ve Türkiye'den alıyor.

15/11/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerin Vücut Kokusu

18.11.2022

Tüm kediciler biliyor ki kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kediler Alemi

Kedilerin Gizemi

10.11.2021

Kediler değişik, gizemli canlılardır. Onların davranışlarındaki gizemi çözebilmek için ...

Ünlü Kediler

31.12.2021

Onlar tarih, bilim ve edebiyat dünyasına yön vermiş kediler... Ancak bu, hiç de umurlarında ...

Kedilerde Kulak Bakımı

21.10.2022

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Calico Kediler

23.12.2022

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında üç renkli olanların tekir kedilerden ...