Kediniz Kaybolduğunda Geri Gelir Mi?

Kediniz Kaybolduğunda Geri Gelir Mi?

Meraklı, keşfe açık özellikte olan kediler, özellikle kızgınlık döneminde bir fırsat bulduğunda evden kaçarlar. Bazen dışarıya adapte olup eve dönmezler, bazen ise eve dönmek için sebepleri vardır.

Kedilerin merak duygusu, onların ev hayatının bile önüne geçebilecek önemli bir duygudur. Kedilerin özgür ruhları, meraklı olmaları ile birleştiğinde ortaya kaçma gibi durum çıkabilmektedir. Kedilerin bu merak duygusunun ortaya çıktığı özel dönemler vardır. Örneğin; dişi kediler kızgınlık döneminde evden kaçmaya daha meyillidir. Bu nedenle kızgınlık döneminde olan bir dişi kedinin dışarıya çıkmasını engellemek için ona hiçbir fırsat verilmemelidir. Bazı dişi kedilerin henüz 4-5 aylıkken kızgınlık dönemine girdiğini unutmayın. Dişi ya da erkek farketmeksizin kızgınlık döneminde kedilerin dışarıya olan ilgisi artacağı için, kedinizin herhangi bir sağlık sorunu yaşamasını istemiyorsanız, kedinizi erken yaşta kısırlaştırmalısınız.

Kediler Kaybolduğunda Nereye Gider?

Kediler evlerini kaybetmeyecek türden canlılar olduğu için ve “evime mutlaka geri dönerim” mantığında olduklarından dolayı genelde çok uzağa gitmeyi tercih etmezler. Umutsuzluğa kapılıp geri dönmeyecek diye düşünmeyin. Kedilerin çok iyi yer yön hafızası vardır. Kediniz evden kaçtıysa ilk başta mahalledeki insanlara kedinizi görüp görmediklerini sorabilirsiniz. Kediniz başına olumsuz bir şey gelmediği, biri tarafından alınmadığı veya dışarıya adapte olmadığı sürece acıktığında evine geri dönmeyi tercih edecektir. Eğer kediniz dışarıdaki hayata adapte olduysa ki bu çok zordur, dışarıda yaşamak için elinden geleni yapacaktır. Yani kediniz kaçtıysa kesinlikle eve döner diyemiyoruz.

04/11/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Nelerden Korkar?

09.05.2023

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Kediler Alemi

Kedi Burnunun Mükemmelliği

14.06.2023

Can dostlarımızın öpmelere doyamadığımız burunları, en önemli duyu organıdır. Zarif bir ...

Uzay Gözlü Kedi Pico

13.02.2022

Norveç Ormanı kedisi Pico, trafik kazası geçirdikten sonra çaresiz ve yalnızdı, ancak ...

Kedilerde Depresyon

10.09.2022

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

Kedilerin Özel Alanları

06.12.2022

Kediler korktuğu zaman veya dinlemek gibi yalnız vakit geçirmek istediği zamanlarda bir alana ...