Kediler Sahiplerine Benzer Mi?

Kediler Sahiplerine Benzer Mi?

Evcil hayvanların zamanla sahiplerine benzediğini hepimiz duyuyoruz, fakat bunun bilimselliğe dayandığından pek bahsedilmemiştir.  Benzemelerinin bir nedeni psikolojik etki iken diğer nedeni hayvanların sahiplerini taklit etme yetenekleridir.

Bir psikolog; farklı türden evcil hayvanların belirli kişilikteki insanlarla ilişki kurduğunu ifade etmiştir. Yani balık sahipleri çok mutlu iken, köpek sahipleri çok eğlenceli, kedi sahipleri duygusaldır.

Evli çiftlerin, bir süre sonra birbirlerine benzemeleri tesadüf müdür? Hayır, birbirlerinin hareketlerini taklit ederek veya psikolojik etki ile bir süre sonra birbirlerine benzemeye başlamaktadırlar. Hayvanlar için de aynı bu durum geçerlidir. Beraber uzun yıllar vakit geçirirken birde bakmışsınız aynısınız.

Kendimize benzeyen kedileri evlat edindiğimizi biliyor muydunuz?

Hem dış görünümümüz, hem karakterimiz evcil dostlarımızın bir süre sonra bize ayna tutmasını sağlar. Evlat edinirken de, kendi özelliklerimize benzeyen hayvanları evlat ediniriz. Örneğin, kilolu bir insan, kilolu bir kediyi evlat edinir. Bir süre sonra minik dostlarımızın karakterinin de bize ne kadar benzediğini fark ederiz. Aslında minik dostumuz sizi taklit ederek büyüyordur. Çok konuşan bir insanın kedisinin suskun olma ihtimali neredeyse yoktur. Gergin ve sinirli bir bireyin minik dostu da sinirli olur. Şiddet eğilimi içeren bir evcil hayvanın, sahibinin de şiddet içeren bir birey olduğu düşünülmektedir.

Bu konuda köpekler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. 2019 yılında Michigan Üniversitesi’nden iki akademisyen 50 farklı ırka mensup 1.600 köpek sahibiyle görüşmeler gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında köpekler cinsiyetlerine ve yaş gruplarına göre ayrıldı. Araştırmada, köpek sahiplerine kendilerini ve köpeklerinin geçmişteki ve bugünkü kişilik özellikleriyle ilgili sorular soruldu. Araştırmanın sonucunda, köpeklerin karakterlerinin yıllar içinde değiştiği saptandı. Yani 10 yıl önce sahiplendiğiniz bir köpek, 10 yıl sonra aynı özellikleri göstermiyor ve zaman içinde sahiplerinin yaşam tarzından ve deneyimlerinden etkilenerek karakteristik özellikler geliştiriyor.


Minik dostunuza mutlu bir hayat sunabilmek için kendi karakter ve davranışlarınızın bilincine varmalısınız. Onların bizi taklit ederek büyürken kötü davranışlardan uzak kalmaları bizlerin elindedir.

Fotoğraf: Gerrard Gethings

01/02/2023

Keditörün Önerisi

Kediniz Sizi Seviyor mu?

14.09.2023

Kedilerin sevgilerini gösterme biçimleri de insanlarda olduğu gibi değişiklik ...

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Kediler Alemi

Damdaki Kedi - Müjde Dural

29.12.2022

Tam yılını hatırlamıyorum ama 80’lerin ortaları ya da sonları filan. O zamanlar Üsküdar, ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...