Kedi Kumu Temizlemeye Dair Pratik Bilgiler

Kedi Kumu Temizlemeye Dair Pratik Bilgiler

Kedi kumu seçerken nelere dikkat etmeli ve temizliği nasıl yapılmalıdır? Kumun kokmaması için hangi yöntemlere başvurmalıyız? Kedi kumu hakkında hayatınızı kolaylaştıracak, hem kedinizi hem sizi mutlu edecek bilgileri sizler için derledik.

Kedi Kumu Seçimi

Kediler için kum çeşidi önemlidir. Çünkü, parfümlü ve aşırı koku içeren kedi kumları onlarda çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Ayrıca, pek çok kedi patisinin yumuşak bir tabakaya değmesini ister.  Bu nedenle kedi kumu temizleme ile ilgili detayları öğrenmeden önce doğru kum seçimi ile ilgili de araştırma yapmanız gerekir. Her kum için farklı temizlik yöntemleri uygulamalısınız.

Kedi Kumunun Temizliği Ve Kokmaması İçin Yapmanız Gerekenler;

Kedi kumu temizleme sürecinde hem kedicilerin hem de kedilerin hayatını daha konforlu hale getirecek en önemli nokta kedi tuvaletine doğru miktarda kum koymaktır. Kum miktarı temizlik sürecinin planlanmasında belirleyici olacaktır. Tercih ettiğiniz kumun kullanım önerisinde yaklaşık olarak kullanılması gereken kum miktarı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Buna ek olarak kediler çok fazla kumun olduğu tuvaletlerde zorlanabilirler. 7 cm yüksekliğinde kum ideal olarak düşünülebilir.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Bu soruyu sorduğunuz zaman alacağınız ilk yanıtlardan birisi kuma uygun bir kedi kumu küreği kullanımı olacaktır. Kuma yaptığı dışkıyı bir kürek yardımıyla daima almalıyız. Bu koku önlemede, tuvaletin temizlenmesinde en önemli husustur. Kim kirli bir tuvaleti kullanmak isterki. Özellikle kediler temiz canlılardır. Onlar tuvaleti kirli bulduklarında, tepki amaçlı başka alanlara tuvaletlerini yapabilirler.

Ancak düzenli dışkı alınsa dahi koku yayılımı mümkün olacaktır. Bunun önüne geçmek için kedi kumunun bulunduğu yerde ağzı açık bir kapta karbonat bulundurabilir ya da kedi kumuna düzenli olarak karbonat serpebilirsiniz.

Kedilerin dışkı kokusu etrafa yayılmaması için alındığında küçük poşetlere koymalı ve bu şekilde çöpe atılmalıdır. Bunun için buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz.

Kumu tamamen değiştirme işlemi, kum çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Ancak, topaklanmayan kumların haftada 1 kez tamamen değiştirilmesi yaygın bir alışkanlıktır.

14/10/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Nelerden Korkar?

09.05.2023

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

28.10.2022

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Saray Kedisi ‘Mülayim’

15.06.2022

Osmanlı saray yaşamında hayvanlar da sarayın bir parçası olarak görülüyordu. Sarayda ...

Kediler Alemi

Kediler Ve Akan Sular

15.12.2022

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

İNAT MI?

14.07.2023

İNAT MI? Kediler Neden Tuvalet Kabı Dışına Çiş Yapar? Kediler tuvalete giderken ...

Kedilerde Hamilelik

24.03.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Kedilerde Duyu

03.03.2022

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...