Kediler Neden Gece Daha Hareketli Olur?

Kediler Neden Gece Daha Hareketli Olur?

Kedim geceleri çok miyavlıyor, oradan oraya koşturuyor diyorsanız kesinlikle yalnız olmadığınızı söyleyebiliriz. Kediniz gündüzleri uyuyor ve gece olunca bitmek bilmeyen bir enerji geliyor olabilir. Peki, kediler geceleri neden hareketli olur?

Kedilerin doğal hayatlarını incelediğinizde, avcı bir yapıda olmalarından dolayı gece hareketli olurlar. Bütün gün uyuyarak enerji depolayan kediler, geceleri adeta enerji patlaması yaşıyorlar. Kediler doğada geceleri ava çıkarlar. Evde yaşasalar bile, içgüdüleri onlar için doğuştan gelen bir dürtüdür. İçgüdüsel olarak geceleri hareketli olmalarının yanı sıra bir de vermek istedikleri mesajlardan dolayı geceleri hareketli olabilir hatta yüksek sesle miyavlayarak size derdini anlatmak isteyebilir. İşte kedilerin geceleri size anlatmak istediği bazı mesajlar;

‘’Evde beni yalnız bıraktın’’

Bütün gün iş hayatı derken kediler evde yalnız kalırlar ve oyalanacak bir şey bulamadıklarında uyumayı tercih ederler. Bütün gün uyur ve enerji depolarlar. Siz eve gelince tüm enerjilerini açığa çıkarırlar. Gece boyu miyavlayabilir ve oradan oraya koşturabilir.

‘’Canım çok sıkılıyor’’

Kediler günün büyük bir bölümünde tek başlarına zaman geçirdiklerinde sıkılabilirler. Kediler sosyal hayvanlardır, dolayısıyla iletişim kurmaya ve ilgi görmeye ihtiyaç duyarlar. Kedim geceleri çok miyavlıyor şikayeti duyuyorsanız kedinizle daha çok ilgilenerek ve onunla sosyalleşebileceğiniz oyunlar oynayarak gece hareketliliğini kontrol altına alabilirsiniz.

‘’Acıktım’’

Kedilerde gece hareketliliğini miyavlama ile destekleyen en önemli nedenlerden biri de açlıktır. Aniden gece üzerinize çıkabilir ve sizi uyandırmaya çalışabilir.

‘’Hastayım’’

Bazı sağlık sorunları da gece hareketliliğine ve geceleri çok miyavlamaya neden olabilir. Kedilerin ağrı çekmesi, endişeli olması, kronik rahatsızlıklarının bulunması başlıca nedenlerdendir. Kedinizin sağlık açısından bir problemi olursa geceleri bu şekilde size mesaj verebilir.

Kedinize Karşı Sabırlı Davranmalısınız

Geceleri miyavlıyor ve bitmek bilmeyen enerjisi ile hareketleniyorsa, ona asla kızmamalısınız. Ona karşı sabırlı olmalı ve plan yapmalısınız. Kedinizin yemek saatini düzenlemeli ve akşamları onunla oyun oynayıp enerjisini atmasına yardımcı olmalısınız. Böylelikle gece siz uyurken o da oyundan yorulup uyuyacaktır.

17/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

14.10.2022

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kediniz Neden Mama İstiyor?

25.04.2023

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Kediler Alemi

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...

Kediler Neden Mırlar?

09.02.2022

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

TATLI RÜYALAR

04.08.2023

Kedicilerin, tüylü dostları ile ilgili merak ettiği birçok soru var ve bu sorular arasında ...

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...