Kedilerimize Gösterdiğimiz Hatalı Davranışlar - Emek Ekşi

Kedilerimize Gösterdiğimiz Hatalı Davranışlar - Emek Ekşi

Hepimiz, kedilerimize mutlu ve güvenli bir yuva sağlamak amacıyla sarıldık bu işe; Kedici olmaya. Kendimizden farklı bir türü iyi ağırlamak ve onu ailenin bir parçası haline getirmek için çok emek harcadık ve harcıyoruz. Yeter ki bu küçük, yumuşacık, sevgi toparlağı dost, rahat etsin, huzurla geçirsin ömrünü yanımızda. Bazen şans eseri kapımızı açtığımız anda tanışırız onlarla; bazen de dostlarımız, ailemiz kucaklarında yalpalaya yalpalaya koşarak getirirler kucağımıza. “Bak şunun tatlılığına! Lütfen ona yuva olalım!”

Bu titrek kuyruklu, gözleri heyecan ve korkuyla açılmış küçük canları gördüğümüz an, onlara aşık oluruz. Sevinçli biraz da ihtiyatlı bir kucaklayışla alırız yuvamıza. Zamanla o bize, biz ona alışırız ve yokluğu, sessizliği endişelenmemize, karaları bağlamamıza yol açacak denli büyütür sevgisini içimizde…

Bütün iyi niyetimize ve bu gırlayan, mırıl mırıl ortalıkta dolanan cana karşı kocaman sevgimize rağmen hiç farkında olmadan, yanlış bir iletişim ve davranış içerisine girebiliyoruz. İşte o davranışlar ve doğruları:

1.Cezalandırma

Kedilerden, bizim hoşumuza gitmeyen bir davranışın “yanlış” olup, sonucunda da tekrarlamamaları için cezalandırılmalarını kavrayamazlar. Örneğin, bir bardağı masadan fırlatmak kediye göre yanlış bir hareket değildir. Fakat biz bardağı su içmek için kullanırız. Bardaklar camdır, kırıldıkları zaman çok tehlikeli olurlar ve temizlenmesi gerekir. Bu nedenle bardakların fırlatılmalarını istemeyiz. Bunu kediye uzun bir neden sonuç içerisinde anlatmanın bir yolu yoktur. Kedinin gördüğü tek şey, aniden sahibinin öfkesi ve korkutucu davranışlarıdır! Kediler bu şekilde disipline edilemezler, aksine yalnızca stres seviyeleri artar sahiplerinden korkar hale gelirler. Çünkü cezanın asıl nedenini anlayamadıklarından, öfkenin aniden ortaya çıktığını zannederek sürekli gergin ve kaygılı olurlar. Aynı zamanda bu insanlara güvenlerini kaybetmelerine yol açar.

Bunun yerine nasıl davranmalı?

Kedilerimizi tamamıyla eğitmek pek mümkün olmasa da bunun yolu hoşumuza gitmeyen davranışları cezalandırarak onları baskı altına almak değil, iyi davranışları ödüllendirerek istenen davranışları pekiştirmektir. Kedi olumlu ve doğru bir davranış yaptığında ödül mamaları veya yeni bir oyuncak ile ödüllendirilmelidir. Böylece iyi davranışı ödülle ilişkilendirir. Ödüllendirme çalışması kedinin insanlara güvenini ve kurdukları bağın kuvvetini arttırır.

2.Mama ve Su Kaplarının Yetersizliği ve Yanlış Konumlandırılması

Kediler yaratılışları gereğince az su tüketirler. Bu nedenle üriner sistem hastalıklarına çok daha yatkın hale gelirler. Bunun önüne geçebilmek için mama ve su kaplarının konumu, sayısı, temizliği çok önemlidir. (Bir evdeki kedi sayısı+1) su kabı bulunmalı, su ve mama kapları birbirlerinden uzak olmalıdır. Hele hele kum kabının asla yakınlarında bulunmamalıdır ne mama ne de su kapları. Kedilerin ataları su kenarlarında avlandıkları zaman, avlandıkları hayvanın kanı bulunduğu su birikintisini kirletir. Kan, besin açısından çok zengin bir maddedir ve sudaki bakteriler hızla çoğalır. Eğer kedi bu gölden su içerse hastalanacağını öğrenir. Bu nedenle içgüdüsel olarak, şuanda da kediler, mamalarının yanlarındaki suları tüketmek istemezler.

3.Kediler Düzenli Egzersiz Yapmalıdır

Kedilerin hep uykucu olduklarını, hareket etmeyi sevmediklerini düşünürüz. Oysaki bir kedi kaç yaşında olursa olsun kedi oltasına hayır demez. Heyecanlı bir oyuncak gördüğünde peşinden dakikalarca koşturur. Çünkü vahşi doğada kedilerin egzersiz yapma ihtiyaçları vardır. Bu nedenle kardeşleriyle aslanların oynadıklarını, gerçek bir av olmasa bile etrafta kovalamaca yaptıklarını görürüz. Bu onların antrenman gereksinimleridir. Aynı içgüdü bizim küçük ev kedilerimizde de mecvuttur. Ve eğer bu içgüdüleri karşılanamazsa çeşitli davranış problemleriyle karşı karşıya kalırız. Agresyon, anksiyete gibi… Bu nedenle, mamaları puzzle yemliklere konulabilir, kedi oltası gibi oyuncaklarla oynatılabilir. Böylece avcılık içgüdüleri tatmin olur.

4.Hijyen Eksikliği

Kediler çok temiz hayvanlardır, kum kaplarının, mama ve su taslarının temiz olmaması onların mental sağlıklarını olumsuz etkileyecektir. Kendilerini gün boyunca yalarlar ve temiz tutmaya özen gösterirler. Kum kaplarının her gün temizlenmesi ve su kaplarının temiz ve taze suyla değiştirilmesi önem arz eder. Kirli alanlar kedilerimizi strese sokacaktır. Bunun sonucunda farklı yerlere idrar yapma, eşyaları tırmalayarak zarar verme gibi davranışlar gelişebilir.

5.Yanlış bir davranış yaptığında bağırmak

Bağırmak kediyi yalnızca korkutacaktır. Aynen cezalandırmada olduğu gibi kediler nedeni anlayamaz ve insanların korkutucu ve dengesiz varlıklar olduğunu düşünerek sürekli endişeli ve stresli olurlar. Kediler yüksek seslere karşı çok duyarlıdır. Onlara bağırmanız çok şiddetli duygusal yıkımlara yol açacaktır. Yüksek sesle konuşan ve yaklaşan insanlar kaçınacak ve onlardan uzak duracaktır.

6.Aldırış etmemek ve görmezden gelmek

Genel inanışa göre kediler asosyaldir, sizden uzak kalmak ve sizinle ilgilenmek istemezler. Fakat bu tamamıyla yanlıştır. Kediler bizlere duygusal anlamda çok bağımlıdır. Ve ilgi görmek isterler. Onlara vakit ayırmanızı, oyun oynamanızı veya sadece dibinizde oturmanızı isterler. Sadece bunun bir süresi vardır ve yalnız kalmaya da ihtiyaçları bulunmaktadır. Bizler bu yalnızlık ihtiyacını umursamazlık, asosyallik olarak gördüğümüzden kedilerimizi çok yanlış tanıyor ve yanlış iletişim kuruyoruz. Bağımsız ve güçlü hayvanlardır fakat bu onların hassas olmayacağı anlamına gelmez. Araştırmalar gösteriyor ki kediler bizi güveni ve konforu sağlayan canlılar olarak tanımlıyorlar. Bize miyavladıklarında, ilgi görmek istediklerinde bu ilgiyi aksatmamalıyız.

7.Süt ile beslemek

Özellikle sokak kedilerinin beslenmesinde sıklıkla kullanılmasına karşın ne yazık ki hiç doğru bir tercih değildir. Bütün yavru kediler annelerinin sütünü sindirebilecek laktaz enzimini üretirler. Fakat sütten kesilme dönemine girildiğinde bu enzimin üretilmesi azalır. Sindirilemeyen süt şekeri, yani laktoz, bağırsaklardaki bakteriler tarafından kullanılır. Bu da ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açar.

8.Kediler dört ayak üstüne düşer!

Özellikle yaz aylarında, evlerin kapıları, pencereleri daha sık açık kaldığında, kliniklerin yüksekten düşen kedi hastalarıyla dolduğunu görüyoruz. Bunun nedeni, kedimizin atlamayacağına olan inancımız ya da atlarsa dört ayaküstüne düşeceğinden emin oluşumuz. Fakat kedilerin dört ayaküstüne düşmesi, kendisini düşme esnasında çevirebilmesinden kaynaklanmaktadır. Eğer çevirecek zamanı olmazsa, diğer bir deyişle uzun bir mesafe olmazsa kedi kendini çeviremez ve çok ciddi yaralanmalar hatta ölümler meydana gelebilir. Bu nedenle, pencere ve balkonlara özel kedi kafeslerinden yapılması, dostlarımızın da sizinle birlikte temiz ve güvenli hava almasını sağlayacaktır.

Kedilerimizi her geçen gün daha iyi tanıyor, onlar için mutlu ve huzurlu yuvalar yaratıyoruz. Elbette ki bir kediyi anlamanın en iyi yolu onu gözlemlemek ve onunla iletişim kurmaktır. Nitekim nasıl ki her insan birbirinden farklıysa kediler de bir o kadar eşsiz ve biriciktir!

07/10/2022

Keditörün Önerisi

Kediniz Hareketsiz Mi?

06.01.2023

Kediler karakterleri birbirlerinden farklı canlılardır. Kiminin hiç bitmeyen bir enerjisi ...

Kediler Alemi

Dersimiz: Hayvan Sevgisi

08.06.2023

Çorum’un Sungurlu ilçesindeki bir köy okulunda doğum yapan kedi ile yavrularına öğretmen ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Suçluluk Mu, Utanç Mı?

07.07.2023

Kediler büyüleyici canlılardır.  Bağımsız, zarif, yaramaz ve sevimlidirler. Bir kedi ...