Kim Demiş Kara Kediler Kötü Şans Getirir Diye?

Kim Demiş Kara Kediler Kötü Şans Getirir Diye?

Ne yazık ki oluşan batıl inançla, pek çok kişi ‘kara kediler şanssızlık getirir’ düşüncesinde. Peki bu batıl inanış nereden çıkmıştır?

Bilindiği üzere Eski Mısır’da kediler kutsaldır. Kedi öldürmenin veya zarar vermenin cezası büyüktür. Kedilere tapılmakta ve Antik Mısır’da kedi tanrısı, genelde kara kedi başlı bir kadın olarak betimlenmekteydi.

Kara kedilerin kötü şans getirdiği inanışı Orta Çağ’da başlamış, günümüzde de hala bu inanış devam etmekte. Gerçekçiliği olmayan bu düşünce, toplum tarafından ne yazık ki kabul görülmüştür. Avrupa’da Orta Çağ döneminde kara kediler cadılar ile bağdaştırılmıştır. 

Hikayeye göre, 1560 yıllarında İngiltere’de ayın olmadığı bir gecede baba ve oğul yolda giderken önlerine bir kara kedi çıkmıştır. Kara kedi o dönemlerde cadı olmakla suçlanan bir kadının evine kaçar bu sebeple kedi insanlar tarafından taşlanır ve cadı olarak adlandırılır. Ertesi gün olduğunda aynı baba ve oğul o evde yaşayan kadını yara bere içinde topallarken görürler. Akabinde cadıların geceleri kara kediye dönüşerek dolaşabildiği kanısına varmışlardır.

Batı’da kara kedilerin uğursuzluk getirdiği inancı Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır. Yunan mitolojisine göre Zeus’un karısı Hera, Herkül’ün doğumunu önlediği için hizmetçisi Galinthias’ı kara kediye dönüştürür. Bu süre zarfında Galinthias, büyücülük tanrıçası olan Hekate’nin asistanı olmaya devam etmiştir. O zamandan günümüze kara kediler farklı kültürlerde pek çok anlam ifade ediyor.

Bu batıl ve kötü düşüncenin aksine, siyah kedilerin iyi şans getirdiğine inanan ülkeler de var. Bu ülkelerin başında, İskoçya gelir. Kara kedilerin, İskoçya’da iyi şans ve refah getirdiği düşünülür. Bunun yanı sıra Asya ve Birleşik Krallık’ta siyah bir kedi sahibiyseniz hayatta şanslı olacağınıza inanılır. Japonya’da kara kedi görürseniz aşkı bulur, İngiltere’nin bazı noktalarında bir geline kara kedi hediye edilirse evliliği şanslı geçer. Avrupa’da gemi yolculuğu sırasında kara bir kedi bulunması yolculuğu güvenli yapar, Fransa’da kara kedi görülmesi büyülü bir şeylerin olacağı ve İskoçya’da kapınızın eşiğinde kara kedi görmek rahata kavuşacağınız anlamına gelir.

07/10/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Kediler Alemi

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...