Uykucu Kediler

Uykucu Kediler

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 saatini uyuyarak geçirebilirler. Yavru kedilerde büyüme hormonu sadece uyurlarken salgılanır, yetişkin kedilerde ise büyüme hormonu olmamasına rağmen uykularından vazgeçmezler.

Kedilerin uyku sürelerinin %75 kadarı kestirme, yani hafif uyku ve yalnızca %25 kadarı derin uyku halindedir. Kedilerin neden bu kadar uykuya ihtiyaçları olduğu tam olarak anlaşılamasa da, zaman zaman sergiledikleri olağanüstü çevik ve inanılmaz hareketleri yapabilmesi için gerekli enerjiyi, bu süreçte depoladıklarını düşünebiliriz.

Kedilerin özellikle gündüzleri çok uyumasının ardında birden fazla neden vardır. Onlar geceleri avlanan, gündüzleri ise av olmaktan kaçınan, bir sonraki yemek arayışları için enerji depolayan avcılardır. Besin zincirinin en üst kademelerinde bulunurlar ve geceleri aktif bir av süreci yaşadıkları için beslendikten sonra, bir sonraki avları için enerji biriktirme ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Enerji birikimi için ise en ideal seçim biraz daha uyumaktır.

Kedilerin yaşam döngüsü çoğunlukla yemek ve uyku eylemlerinden ibaret olduğu için uyku süreleri oldukça fazladır. Kedilerin uykusu hava durumundan da etkilenir. Tıpkı bizler gibi yağmurlu ve soğuk havalarda daha fazla uyudukları gözlenmiştir. Hayatlarının çoğunu ya da tamamını kapalı ortamda yaşayan ev kedilerinde bile bu durum görülür.

20/09/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerin Beslenme Düzeni

24.11.2021


Kediler için beslenme sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemli bir husustur. Bir kap ...

Kediler Alemi

Biraz Asabi Sadece, Biraz

16.06.2023

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde duygu değişimleri yaşayabiliyor. Bu duygulardan biri de ...

Kedilerde Hiperaktiflik

08.12.2022

Yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi var? Akşamları tv ...

Kedilerde İştahsızlık

06.10.2023

Kedilerde iştahsızlık; yaygın görülen, genellikle kendiliğinden geçen, uzun sürdüğü ...

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...