Kediler Neden Duvar İzler?

Kediler Neden Duvar İzler?

Kedilerin bir çok ilginç davranış sergilediğini, kediciler oldukça yakından bilirler. Bu davranışlardan en ilginç kedi davranışı olarak bizim için ilk sırayı alan ise, kedilerin boş duvarı izlemeleridir.

Özellikle eski evlerde duvarların içinde hareket eden dolayısıyla bizim göremediğimiz, sesini duyamadığımız haşerelerin sesini kulakları bizlerden çok daha hassas olan kediler gayet rahat duyabilirler ve duydukları bu ses nedeni ile duvarda sesin geldiği noktaya bakarlar. Bu en yaygın bilinen sebep olsada bazı zamanlarda ahşap duvardaki çizgiler kedilerin dikkatini çekebilir.

Kedilerin gözleri, insanların gözlerine nazaran 6 ila 8 kat daha fazla ışığı algılar. Bu durum, kedilerin düşük ışıklarda bizlerden çok daha fazla şeyi görebilmesini sağlar. Bunun yanı sıra kedilerin bizlerin algılayamadığı ışık spektrumlarını algılayabildikleri de bilinmektedir. Yani biz kedilerin boş duvara baktığını zannederken onların aslında bizim görmediğimiz bir ışık görüyor olma ya da düşük ışık sebebiyle bizim fark edemediğimiz herhangi canlı ya da cansız bir nesneye bakıyor olma olasılığı yüksektir.

Boş noktayı izlemelerinin bazı nedenleri vardır;

Kediler koku alma kabiliyeti bizden 15 kat daha fazladır.
Kediler bıyıkları ile havadaki titreşimleri ve hava akımındaki değişimleri hissedebilir.
Kedilerin düşük sesleri duyma yeteneği bizle aynı olmakla birlikte yüksek sesleri bizden çok daha iyi duyarlar ve duyma mesafeleri köpeklerden bile iyidir.
Kediler düşük ışıkta insanlardan 6 kat daha iyi görür.

06/09/2022

Keditörün Önerisi

Barınaktan Evlat Edinmek

20.09.2021

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

02.08.2022

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Kediler Alemi

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...