Kedinizin Gözünün Görmediğini Nasıl Anlarsınız?

Kedinizin Gözünün Görmediğini Nasıl Anlarsınız?

Aslında kedilerin gözlerinin görmediğini anlamak kolaydır. Ancak bazı durumlarda tek gözü görüyor, diğer gözü görmüyor olabilir. Bu gibi durumlarda anlamak biraz zordur. İşte böyle bir şüpheniz varsa yazımızın devamını okuyun.

Kedilerin yavaş yavaş görme yetisini kaybetmek yerine aniden kaybetmesi, oryantasyonlarını kaybetmesine sebep olabilir. Dikkatsiz ve dengesiz bir şekilde yürüyebilirler. Gözlerinde anormal bir şey fark edebilirsiniz. Hatta kedinizin göz bebeklerinden biri diğerinden daha büyük ya da daha küçük bir hale gelebilir. Gözlerini kısması, kızarıklık başlıca belirtilerdendir. Ani görme kaybı veya yavaş yavaş görme yetisi bozukluğu belirtilerinden şüpheleniyorsanız, evcil dostunuzu hemen bir veteriner hekime götürmelisiniz. Görme yetisi kaybı nedenleri; Bir kavga esnasında göz yaralanması yaşaması veya katarakt gibi hastalığa sahibi olması görme yetisi kaybına neden olabilir. Bunun yanı sıra kafa travması yaşaması da başlıca nedenler arasındadır. Göz enfeksiyonları, gözdeki yaralanmalardan veya gözdeki yabancı cisimlerden kaynaklanabilir. Yeni doğan yavru kedi, doğum sırasında annenin vajinal enfeksiyonlarından dolayı göz enfeksiyonları geliştirebilir ve sağlıksız bir ortamda doğabilir. Viral veya bakteriyel hastalıklar da göz enfeksiyonlarına yol açabilir. 

Glokom, üveit, optik sinir hastalığı, beyin hastalığı, genel hastalık, gözdeki tümörler, gözde kanama ve anestezik komplikasyonlar diğer görme kaybı yetisinin sebepleri arasındadır.

Kedilerde görme bozukluğu belirtileri

Buğulu gözler
Düzensiz ya da çok geniş gözbebekleri
Özellikle düşük ışıkta oryantasyon bozukluğu ve nesnelere çarpma
Bacaklarını normalden daha geniş açarak yavaş ve dikkatli yürümek (Bazı kediler onlara rehberlik etmesi için duvara yakın dururlar.)
Atlamak için isteksizlik
Saklanmak ve gergin olmak
Davranışlarındaki değişiklikler

23/08/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Ve Rüyaları

02.11.2021

Uyurken hızlanan göz hareketleri, çıkardıkları ilginç sesler, seğiren bıyıkları ve ...

Kediler Neden Hapşırır?

27.09.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

Benim Antidepresanım Kedi

25.05.2023

Modern dünyanın getirisi kaçınılmaz stresle başa çıkmak bir kedi kadar yakınınızda. ...