Neden Sarman Kediler Genelde Erkektir?

Neden Sarman Kediler Genelde Erkektir?

Turuncu kediler, bir diğer deyişle sarmanlar, sevimli olmalarıyla bilinir. Başlı başına bir kedi ırkı olmayan sarmanlar, tüy renklerinden dolayı sınıflandırılmış kedilerdendir. Yani farklı kedi ırklarında sarman kedilere rastlamak mümkündür. Ama en sık görüleni tekirlerdir.

California Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, bir kedinin tüy rengi, söz konusu kedinin sahiplenilme olasılığını etkiliyor. Hayvan barınaklarındaki en şanslı kediler tekir, siyah ya da beyazlar değil, sarmanlarmış!

Kedi rengi ve genler

Bilim insanları, farklı genetik kombinasyonların bir kedinin tüy rengini, desenini ve tüy uzunluğunu etkileyebileceğini ortaya çıkardı.Bazen bu kombinasyonlar şaşırtıcı olabiliyor. Örneğin, tekir kediler çizgilerini çitalarla aynı genden alıyor.

Peki sarman kediler için durum nasıl?

Sarman kedilerin her zaman erkek olduğuna dair yaygın bir inanış var. Fakat bu tamamen doğru değil.

Genetik bilimi, sarman kedilerin neden erkek olma eğiliminde olduklarını açıklıyor!

Turuncu renk tüyü kodlayan gen, X kromozomundadır. Dişilerde iki X olduğu ve erkeklerde bir X ve bir Y olduğu için, bu, dişi sarman bir kedinin, her bir ebeveynden bir tane olmak üzere, iki turuncu geni miras alması gerektiği anlamına gelir; oysa, erkek kedinin, annesinden alacağı tek bir tane turuncu gen yeterlidir. Bu turuncu gen, calico kedilerde ve tortoiseshell kedilerde ortaya çıkabilir.

Başka bir deyişle, sarman erkek kedi, annesinden aldığı turuncu genden dolayı turuncudur. Dişi sarman kedi ise hem anne hem babadan turuncu geni almalıdır. Yani erkek bir kedinin turuncu olması daha kolaydır. İşte bu yüzden turuncu kediler genellikle erkektir.

05/04/2023

Keditörün Önerisi

Habeş Kedisi

11.05.2023

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. ...

Kediler Alemi

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kediniz Ne Kadar Su İçmeli?

14.04.2023

Kediniz 2 aylık olduktan sonra maması dışında ihtiyaç duyacağı tek ve ana sıvı kaynağı ...