Kedimin Neden Tüyü Dökülüyor?

Kedimin Neden Tüyü Dökülüyor?

Kedilerle ilgili en çok merak edilen soru, dönem dönem fazla olan tüy dökümleridir. Kedinizin cinsi, yaşı, ağırlığı, yaşadığı ortam koşulları, psikolojisi ve mevsim şartları gibi birçok nedenden ötürü kediler tüy dökümü yaşayabilirler.Dönem dönem olan ani tüy dökümü artışlarının sebebi beslenme düzensizliği, yediği mamanın kalitesi, mevsim değişimi olarak bilinmektedir.Ayrıca kedilerin beslenmesinde aşırı proteinli gıdalar, vitamin ve mineral eksikliği içeren kedi mamaları ile beslenmeleri ya da dengesiz yağ asitleri kedilerde tüy dökümüne yol açar.

Ancak her kedi cinsine göre farklılık göstermektedir. Uzun tüylü olan bir cins daha fazla tüy bırakırken, kısa tüylü olan bir cins kedi daha az tüy dökme sorunu yaşar.

Bazı tüy dökümleri tehlikeli boyutlarda olabilir.Özellikle karın ve bacak bölgesinde olan tüy dökülmeleri pirelerden dolayı veya farklı sebeplerden dolayı olabilir.Bu gibi durumlarda geciktirmeden veteriner hekimine danışılmalı ve tüy dökümü kontrol altına alınmalıdır.

Evcil dostlarımızın, özellikle uzun tüylü cinslerde sık olmak üzere taranma düzeni de oldukça önemlidir.Kedilerimize hem taranma sırasında rahatlama gelir, hem fazla dökülen tüylerinden çabuk kurtulur, hemde kendini temizlerken yutacağı fazla tüyleri kusma gereksinimi duymadan arındırmış olursunuz.

Evcil dostlarımız, sağlık sorunları ve mevsim değişiklikleri yanısıra stres altındayken de çok fazla tüy dökerler.Kediler çok hassas canlılardır. Stres anında dökecekleri tüyler psikolojik olarak ne kadar etkilendiklerinin de habercisidir.

18/01/2023

Keditörün Önerisi

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...

Kediler Alemi

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Kedilerde Ateş

08.06.2023

Bir kedinin bakımını üstlenmek, onunla her anlamda yakından ilgilenmeyi de beraberinde ...

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIP

17.07.2023

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIPGüney Kıbrıs’ta FIP (Feline infektiyöz peritonit) hastalığının ...