Kedi Sahipleri Daha Eğitimli - Senem İnce

Kedi Sahipleri Daha Eğitimli - Senem İnce

Kedilerin köpeklerden daha zeki olduğu düşünülürdü her zaman ama şimdi görünen o ki aynı gerçek sahipleri için de geçerli.

Evcil hayvan sahipleri üzerinde yapılan bilimsel bir ankete göre, kedi besleyen insanların üniversite eğitimi almış olması köpek besleyenlere kıyasla daha olası. Bristol Üniversitesi araştırmacıları, kedi sahiplerinin üstün zekâsının, bu kişilerin kedilerin müthiş kurnazlığını ve bencil hayvanlar olduklarını keşfetmelerinden kaynaklanmadığını söylüyorlar ve bunu şu şekilde açıklıyorlar.

Eğitim seviyesi yüksek kişiler daha uzun saatler çalıştıklarından kendi hayat tarzlarına uygun bir hayvan seçiyorlar ve köpeklerden farklı olarak, yürüyüşe çıkarılmaya ihtiyaç duymayan, insanların küçük yaşam alanlarıyla idare edebilen kedileri tercih ediyorlar. Kedilerin gün içerisinde köpeklere nazaran daha az zamana ihtiyaç duyması, geç saatlere kadar çalışan ve evle iş arasında gidip gelen eğitimli insanlar arasında daha popüler olmalarına sebep oluyor.

Feline Epidemoloji’den Kedilerin Korunması dalında okutman olan ve bu çalışmayı başlatan Dr.Jane Murrey, bu durumun gelirle ilişkili olmadığını, incelenen değişkenlerden birinde küçük bir ayrıntının göze çarptığını söylüyor. Çünkü yapılan araştırma, kiralık tutulan evlerde diğer ev sahiplerine nazaran kedi bulunma olasılığının 1.36 kat fazla olduğunu ortaya koydu. Ayrıca aynı evlerde kimsenin üniversiteye gitmediği evlere nazaran köpek bulunma olasılığının da daha az olduğu ortaya çıktı. Veterinary Record gazetesinde yayınlanan çalışmada, kedi sahiplerinin genellikle yaşlı ve kadın olduğu, evcil hayvan sahiplerinin genel nüfusa oranla çoğunlukla kırsal kesimlerdeki bahçeli evlerde yaşadığı sonuçlarına da ulaşıldı.

Son olarak, kedilerin zekâsı hakkındaki popüler söylem, basit mantık görevlerinde kedilerin köpeklerden daha kötü olduklarını gösteren bir çalışmanın yayınlanmasıyla, geçen yıl çürütüldü. Sadece birinin yiyeceğe bağlı olduğu iki parça ipin gösterildiği kediler, kendilerini ziyafete götürecek olan ipi çekmeyi başaramadılar.

21/07/2022

Keditörün Önerisi

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

Kediler Alemi

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...

Kedi Kumu Nasıl Bulundu?

26.05.2023

Kediler ve insanlar yüzyıllardır beraber yaşıyor. İkinci dünya savaşı sırasında ...