Bir Kedi Adını Nasıl Öğrenir?

Bir Kedi Adını Nasıl Öğrenir?

Kediler özgür, bağımsız hayvanlardır. Eğitime, köpekler kadar ilgili değillerdir. Yavru bir kedinin ilgisi hep farklı yönde olacaktır. Peki, ona ismini nasıl öğretebilirsiniz?

Kedinize ismini öğretebilmek için onunla iyi zaman geçirmeniz gerekmektedir. Sizi tanıması bu hususta önemlidir. Kedinizin adına karar verdikten sonra ona her seslendiğinizde, onun duyabileceği şekilde ancak yumuşak tonlarda ismini söyleyin. Duymaya alışması için birçok kez söylemeniz gerekmektedir. Kedinize her seslendiğinizde ona bir ödül maması verebilirsiniz. Böylece adını her söylediğinizde bir süre sonra size dönecektir. Hatta cevap bile vermeye başlayacaktır. O adına tepki verdiğinde onu hep ödüllendirin.

İsmini öğreneceği en iyi zaman karnı açken diyebiliriz. Kedinize ismini öğrettiğinizde, yalnızca olumlu çağrışımlara sahip olmasını sağlayın. Yemek zamanı geldiğinde ya da programlanmış bir oyun zamanından hemen önce ismini söylemeniz onun öğrenmesi açısından çok daha yararlı olacaktır. İsmini yeni öğrendiği zamanlarda, olumsuz bir durum yaşarken ona ismini telaffuz etmeyin. Örneğin; veteriner ziyaretlerinde stresliyken, adını söylemek kedinizde olumsuz çağrışım yapacaktır.

28/12/2022

Keditörün Önerisi

KEDİCİKLERİN GÖZLERİ

10.08.2023

Kedilerin gözleri ile insanların gözleri arasında birçok ortak özellik vardır. Aynı ...

Kediler Alemi

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Kedilerin Mucizevi Dili

20.04.2023

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey ...

Kediniz Hareketsiz Mi?

06.01.2023

Kediler karakterleri birbirlerinden farklı canlılardır. Kiminin hiç bitmeyen bir enerjisi ...