Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Gurur Günü

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Gurur Günü

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi 2021-2022 Akademik Yılı mezunları, yemin ederek mesleğe ilk adımı attı. 180 yıl önce kurulan Türkiye’nin ilk veteriner fakültesinin Türkçe ve İngilizce programlarını başarıyla tamamlayan 290 mezun için mezuniyet töreni düzenlendi.

Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen törene; Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran, TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, OHHAD Başkanı Dr. Tarkan Özçetin, üniversite yönetimi, akademisyenler, meslek kuruluşu temsilcileri ile mezunların aileleri katıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, törende yaptığı konuşmada, sağlığın bir bütün olduğunu ve o bütünün içerisinde veteriner hekimlerin de güçlü bir şeklide yer aldığını ifade etti.

1946 yılında kurulan Veteriner Fakültesinin, Ankara Üniversitesinin kurucu fakültelerinden biri olduğunun altını çizen Ünüvar, “Veteriner Fakültemiz çok köklü bir fakülte. 180 yaşında ama aynı zamanda teknolojiyi de çok yakından takip ediyor. Nitekim sanal gerçeklikle arıcılık eğitimi hizmetine başladık. Yani biz ‘Kökümüz çok derinde ama ufkumuz çok ileride’ diyoruz. O yüzden bu kardeşlerimiz gerek Türkçe gerekse İngilizce programdan mezun olan kardeşlerimiz çok şanslılar” dedi.

Rektör Ünüvar, hedeflerini yüksek tutmaları tavsiyesinde bulunduğu mezunlara, yeni hayatlarında başarılar diledi.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan da Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin, 1842 yılında İstanbul’da Askeri Veteriner Okulu olarak 12 öğrenciyle eğitime başladığını anımsattı. Bugüne geldiğimizde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin öğrenci sayısının yaklaşık 1600’e ulaştığını belirten Yarsan, 2021-2022 Akademik Yılı’nda mezun olan öğrenci sayısının ise 290 olduğunu kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından dereceye giren mezunlara plaket ve hediyeleri takdim edildi. Daha sonra hocalarının elinden diplomalarını alan genç veteriner hekimler, yemin ederek mesleğe ilk adımı attı. Tören sonunda mezunlar, kep atarak mezuniyetlerini doyasıya kutladı.

17/06/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...

Kediler Nelerden Hoşlanmaz?

05.06.2023

Kediniz ile oyunlar oynamak, yanınıza geldiğinde beklediği sevgiyi ve ilgiyi ona vermek onları ...

Kediler Alemi

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kedilerde astım

15.04.2024

Kedilerle ilgili yeni bir sağlık dosyasını aralıyoruz: Kedilerde astım. Sanılanın ...

Kedi Çığlığı Nedir?

19.05.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kara Kedi Sendromu

12.11.2021

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak ...