Kediler Neden Isırır?

Kediler Neden Isırır?

Kedilerin ısırma alışkanlıklarının pek çok sebebi vardır. Kediler doğal avcılık yeteneklerine sahip olmanın yanı sıra oldukça keskin dişlere de sahiptirler. Bu nedenle kedilerin ısırması belirli durumlarda can acıtıcı olabilir. Kedilerin ısırma nedenlerini sizler için derledik.

Kedilerde ısırma alışkanlığı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir:

Stres, sinir veya korku kedinizin sizi ısırmasına sebep olabilir.

Oyun oynama amacıyla ısırıyor olabilir.

Isırmak kedilerde kur yapmanın bir yoludur.

Eğer 1 dakika önce güzel güzel oynarken sonrasında sizi ısırıyorsa size limiti aştığınızı söylemeye çalışıyor olabilir.
Sevilmekten yorulmuş olabilir ya da hassas bir noktasına dokunmuş olabilirsiniz.
Hakimiyet ve güç gösterisi için ya da bir tehlike hissettiklerinde yanıt vermek için ısırabilir. Eğer bir kedi ısırdıktan sonra geri çekilmiyorsa sebep bu olabilir.

Dişi Kedilerin Isırma Nedenleri 

Dişi kedilerin ısırma nedenleri tüm kedilerde ortak şekilde meydana gelen sebepleri içerisinde bulunur. Bunun yanı sıra dişi kediler gebelikle oluşan stres sebebiyle ısırabilir. Kızgınlık dönemine girdiği zaman da ısırma eğilimi gösterirler. Böyle durumlarda kediye daha sakin yaklaşmak ve ona ılımlı davranmak büyük öneme sahiptir. Böylece dişi kedinin bu dönemi daha sakin ve sorunsuz bir şekilde atlatma imkanı elde edilebilmektedir.

Erkek Kedilerin Isırma Nedenleri 

Korku ya da stres ile beraber aynı zamanda oyun amaçlı ısırabilirler. Tabii diğer yandan erkek kediler kur yapmak amacıyla da ısırabilir. Bütün bunları iyi ayırt etmek gerekir. Böylece farklı dönemlerde kedilerin ısırma ve tırmalama huylarını minimum seviyeye çekme şansı elde edilebilir. Zira kedilerde ısırma ve tırmalama dönemsel olarak daha şiddetli ortaya çıkar.

Neler Yapmalıyım?

Kediniz ısırma alışkanlığını yavruluk döneminde kazanırsa buna yetişkinlikte devam edecektir. Bu sebeple yavruluk döneminde ısırmaya yönelik oyunlar oynamayın. Isıran kedinize asla ceza veya vurma gibi davranışlarda bulunmayın. Kedinizin iyi davranışlarını ödüllendirin. Onu sevdikten sonra ona lezzetli bir ödül maması verin. Böylece sevilmeyi daima pozitif bir konu olarak algılayacaktır. Eğer kedinizde ısırma çok şiddetli boyuttaysa bu davranış bozukluğunun göstergesi olabilir, bir veteriner hekimden destek alın.

02/06/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Gözleriyle Konuşur

14.04.2023

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Kediler Alemi

Kedi Süperstar!

17.10.2023

Türk pop müziğinin Süperstar'ı olarak kabul edilen Ajda Pekkan önceki akşam Harbiye ...

Barınaktan Evlat Edinmek

20.09.2021

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları ...