Kediler Ve Köpekler Aynı Şeyleri Yiyebilir Mi?

Kediler Ve Köpekler Aynı Şeyleri Yiyebilir Mi?

Kedilerin ve köpeklerin beslenmesinde bazı benzerlikler olabilir. Bununla birlikte, beslenme ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle beslenme içeriği her türe özgü olmalıdır.

Kedilerin Beslenme Gereksinimleri

Tarih boyunca evrimlerinde, kediler hep etçil beslenmeye tabi tutulmuştur. Bu yüzden beslenme alışkanlıklarında hala yüksek miktarda protein ve yağ almaları gerekiyor. Bu miktar köpekler içinse tavsiye edilmez.

Kedi kalbinin yanı sıra beynini, kaslarını ve zarlarını koruyan organik bir antioksidan asit olan taurinden de bahsetmeliyiz. Bu madde aynı zamanda önemli bir nörotransmiter olarak da çalışır. Orta ve uzun vadede eksikliği körlüğe, sinir sistemi bozukluklarına, kalp hastalıklarına ve nihayetinde ölüme neden olur.

Kedilerin vazgeçilmez besin maddelerinden biri de A vitaminidir. Köpek mamalarında bu vitamin eksiktir çünkü köpeğin vücudu onu zaten üretir. Genel olarak, kedilerin beslenme gereksinimlerinde köpek arkadaşlarından daha fazla vitamine ihtiyaçları vardır.

Köpeklerin Beslenme Gereksinimleri

Evrimlerinin ilk aşamalarında, köpekler kesinlikle etobur canlılardır, ancak daha sonra belki de evcilleştirilmeleriyle daha farklı besin düzeni geliştirdiler. Bu onların bugün oldukları omnivorlar (hepçil) olmalarını sağladı.

Köpek diyetleri iki temel yağ asidi içermelidir: linoleik asit ve alfa-linoleik asit. Bunlar kasları ve kürkü besler, hormonları oluşturur ve hücreler için gerekli elementleri üretir.

Köpek metabolizmasının ihtiyaç duyduğu besin bileşenlerinden biri beta-karotendir. Vücut, beta-karoteni harika bir antioksidan olan A vitaminine dönüştürür. Sağlıklı bir görüşün, üreme süreçlerinin ve kemik ve epitel sistemlerinin korunmasına yardımcı olur.

Yetersiz Beslenme

Kısa vadede evcil dostlarımızın yetersiz beslenmesi kusma, ishal ve diğer rahatsızlıklara neden olacaktır .Uzun vadede ise, böbrek ve karaciğer hasarı meydana gelebileceğinden, etki daha ciddi ve ölümcül olabilir.

Sonuç olarak, kediler ve köpekler aynı mamayı yememelidir. Aynı evde yaşayan kedi ve köpekler bazen birbirlerinin yiyeceklerinin tadına bakabilirler, ancak bu alışkanlık haline getirilmemelidir. Çünkü sağlıkları için olası sonuçları olan, yetersiz beslenme riski taşırlar. Bu yazıda bahsedilen her şey göz önüne alındığında, evcil hayvanlara türüne uymayan yiyecekler vermenin ne kadar zararlı olabileceği oldukça açık.

22/03/2023

Keditörün Önerisi

Kuyruklar Neler Anlatıyor?

20.06.2023

Bir kediciğin kafasının içinde neler döndüğünü Kedici’lere kim söyler? Fazla uzağa ...

Kediler Alemi

Sokağın Kedisi Şenliği

18.02.2022

Kedici Veteriner Hekimler Derneği’nin Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu’nun ...