Kediler Gözleri İle Bize Ne Anlatır?

Kediler Gözleri İle Bize Ne Anlatır?

Kediler beden dilleriyle ve en çokta gözleriyle bizlere bazı mesajlar verirler. Ne istediklerini anlatmaları bir bakışıyla anlaşılır. Peki ama kediler gözleriyle bize ne anlatır?

Her biri birbirinden farklı karakter ve fiziki özelliklerde olan kediler, bizlere belirli mesajlar vermek için farklı iletişim yöntemleri seçerler. Söz konusu kediler olduğunda, dışavurum olarak nitelendirilen bir kedinin miyavlaması veya kuyruğunu sallaması pek çok anlama gelebilir. Hatta mırlama ve göz kırpmalarında dahi bizlere bir şeyler anlatırlar.

Büyüyen göz bebekleri

Dikkatini çeken bir olay veya bir nesne olduğunda gözlerini fal taşı gibi açabilirler. Avcı olan kediler uçan bir kuş veya bir böcek gördüklerinde de aynı tepkiyi verebilirler. Eğer kedinizin gözlerini dikerek baktığı şey sizseniz, o ortamdan uzaklaşmanız olası saldırıdan da kendinizi korumanıza faydası olacaktır. Kediler aynı zamanda korktuğu ve heyecanlı olduğu zaman da bu tepkiyi verirler.

Çizgi şeklindeki göz bebekleri

Göz bebeklerinin çizgi şeklinde olması ışık ile alakalı bir durumdur. Geceleri göz bebekleri büyük gözükürken, gündüz yoğun ışık mevcut olduğunda, göz bebekleri çizgi şeklinde olur.

Kısık ya da sarkık göz kapakları

Kediler uykulu olduklarında gözleri kısık bir şekilde olabilir. Ancak göz kapaklarının kısık ya da sarkık gözükmesi sadece uykulu olduğu anlamına gelmez. Yoğun ışık olduğunda kediler göz kapaklarını kısarak fazla ışıktan korunurlar.

Geniş açık gözler

Kediler kendilerini rahat hissettikleri yer ve zamanda gözlerini fazlasıyla açarlar. Geniş açık gözleri, onların karşısındakine büyük bir güven duygusu hissettiğini gösterir.

Kedi öpücüğü

Keyifli, huzurlu bir anında size doğru bakıyor ve gözlerini açıp kapatıyorsa, kediniz sizi öpüyor demektir. Yemeğini yemiş, kendini temizlemiş, uyku ile uyanıklık arasında gidip geliyorsa keyfine diyecek yoktur.

10/05/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerde Solunum Sistemi

09.03.2023

“Vücudun oksijen gereksiniminin sağlanması konusunda kedilerin solunum sistemi insanlarınkine ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kediler Alemi

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kediler Neden Isırır?

02.06.2022

Kedilerin ısırma alışkanlıklarının pek çok sebebi vardır. Kediler doğal avcılık ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Roller Farklı Oyun Aynı

23.05.2022

Bu cennet vatanda sağcı solcu, alevi sünni, Türk Kürt, ayrımcılığı on binlerce can aldı. ...