Acaba Kedim Gerçekten Kaç Yaşında? - Dr. Tarkan Özçetin

Acaba Kedim Gerçekten Kaç Yaşında? - Dr. Tarkan Özçetin

Bu soruyu en çok iki grup kedici sorar. Birincisi kedi ile yaşamını paylaşmaya yeni başlayan Kediciler, diğeri benim de içinde olduğum grup: 7 ile 10 yaş üstü kedilere bakan Senior Kediciler.

Birçok meslektaşım gibi ben de başlıktaki soruya cevap verebilmek için, oldukça basit bir işlemden yararlanıyordum. Kedinin yaşını 7 ile çarparak insan yaşına uyarlamak. Böylece 5 yaşındaki kedi 35, 10 yaşındaki kedi ise 70 yaşında oluyordu. İlk yıllar için çıkan sonuçlar, çok tatminkar olmasa da (çünkü bu basit hesaplama ile insana göre 7 yaşındaki dişi bir kedi bebek sahibi olabiliyordu) sonraki yıllar için ortaya çıkan rakamlar, hem veteriner hekimleri hem de kedicileri yeterince bilgi sahibi yapabiliyordu. Ta ki ülkemizde son 5-7 yıl, Avrupa ve ABD’de de son 25-30 yıl içinde kedilerin yaşam kalitelerinin ve sürelerinin artmasına kadar. Veteriner tıp dalındaki ilerlemeler, daha sağlıklı beslenme koşullarının gelişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü, kısırlaştırma, evden dışarı çıkmama ve benzer tedbirler sayesinde kedilerin yaşam süreleri dikkati çeker boyutta arttı. Tamam ama bizimkiler zaten yüzyıllardır 9 canlıydı diye düşünseniz bile ömürleri gerçekten uzadı ve bunda en belirleyici faktör de bu sefer kediler değil siz kediciler oldunuz. Daha doğrusu bilinçli, okuyan, araştıran, kedisi için en iyisini bulmaya çalışan, imkanlarını sonuna kadar kullanan Gerçek Kediciler. Bu durum da şimdiye kadar yapılan tüm hesaplamaları alt üst etti. Geçmiş yıllarda çok hayret ettiğimiz 15 yaşında bir kedi görmek günümüzde biz hekimler için alışılagelmiş bir durum oldu. Eski hesapla 140 yaşında yani 20’lik kediler hiç de azımsanmayacak sayıdalar (ülkemiz için sağlıklı bir kayıt ve istatistiksel veri olmamakla beraber; hem 30 yıla yakın klinisyen hekimlik geçmişimde hem de Cat Hospital Kedi Hastanesini çeşitli zaman dilimlerinde ziyaret etmiş 20 yaş ve üstü 30’a yakın kediye tanık oldum). Yine hastanemiz kayıtlarından yola çıkarak yaptığımız istatistikte, hastanemizi ziyaret eden her altı kediden birisinin 10 yaş üstü olduğunu tespit ettik. Yapılan son çalışmalarda Avrupa ve ABD için ortalama kedi ömrünün 15-17 yıl olarak bildirilirken ülkemiz için bu rakamın 11-13 yıl olduğunu tahmin etmekteyiz.

Tüm veriler ve son gelişmeler ışığında kedilerin yaşlarının insan yaşına göre uyarlanıp formüle edilmesini şu şekilde yapmaya çalıştık. İlk yıl için artı 16 yaş, kedimizin beş yaşına kadar geçen her yılı için artı 6 yaş, sonraki her kedi yılına da 4 yaş ekleyerek kedimizin yaşını insan yaşına dönüştürebiliriz.

Kedinizle beraber uzun ve sağlıklı bir ömür dileği ve Kedici sevgi ve saygılarımla…

02/05/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

14.10.2022

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kediler Alemi

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

Kedici & İlber Ortaylı

23.06.2022

Kedici Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Tarkan Özçetin, kedilere olan sevgisini bildiğimiz ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

İran Kedisi

21.10.2022

Uzun yumuşak tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer ...