Kediler Özler Mi?

Kediler Özler Mi?

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ihtiyaç duymayan canlılar olduğu düşüncesi oldukça yaygın olsa da işin aslı dostlarımız insanlara düşündüğümüzden daha sıkı bağlarla bağlanabiliyor. Peki, siz evde yokken kediniz sizi özler mi?

İnsanların hissettiği özlem duygusunu, doğrudan onlarla ilişkilendirmek doğru olmasa da kedi ve insan ilişkisini, özellikle de kedilerin sahiplerini özleyip özlemediğini sorgulayan birçok araştırma olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan araştırmaların sonuçları kedilerin sahiplerine bağlanabileceğini ortaya koymaktadır. Bağlanmadan kasıt ise bireyin bakımından sorumlu kişi ile kurduğu yakınlığı ve teması sürdürmeye motive eden psikolojik bir bağdır.

Kediniz ile aranızda güçlü bir duygu bağı varsa sizi özlemesi kaçınılmazdır. Kedinizi özlediğinizi belli etmiyorsanız, onun da size karşı özlemini göstermesi zor olacaktır. Her akşam eve geldiğinizde kedinize “seni çok özledim!” deyip onu özlediğinizi belli edecek davranışlarda bulunmanız çok önemli. Kediler kedicileri taklit eder ve ona karşı hangi davranışlarda bulunuyorsa, o da aynısını yapar. 

2019 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada kedilerin köpeklere ve insanlara benzer çeşitli bağlanma stilleri olduğu bulunmuştur. Çalışma kapsamında üç bağlanma modeli test edilmiştir. Kediler ve insanlar arasında da güvenli bağlanma olacağı bilgisi insan ve kedi ilişkisinin derinliğine atıfta bulunmaktadır. Diğer bir deyişle "kediler kedicileri özler mi?" sorusunun yanıtının evet olduğu düşünülebilir, sadece kurdukları bağ ve gösterdikleri özlem belirtileri onlara özgüdür!

23/04/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Duvar İzler?

06.09.2022

Kedilerin bir çok ilginç davranış sergilediğini, kediciler oldukça yakından bilirler. Bu ...

Kediler Alemi

Kediniz Hareketsiz Mi?

06.01.2023

Kediler karakterleri birbirlerinden farklı canlılardır. Kiminin hiç bitmeyen bir enerjisi ...

Kedilerde astım

15.04.2024

Kedilerle ilgili yeni bir sağlık dosyasını aralıyoruz: Kedilerde astım. Sanılanın ...