Tüysüz 5 Kedi Cinsi

Tüysüz 5 Kedi Cinsi

Tüysüz kediler arasında en bilinenin Firavun kedisi olarak da adlandırılan, Sfenks kedisidir. Sfenks kedisinin haricinde 4 ayrı tüysüz kedi cinsi daha vardır. Bunlar; Bambino, Donskoy, Peterbald ve Ukraynalı Levkoy. 

1-Sfenks

Tüysüz kedi dendiğinde akla ilk gelen cinstir. Sfenks, 2016 yılında Cat Fanciers ‘Association tarafından en popüler kedi cinsi seçildi. Doğduklarında az da olsa ince tüyleri vardır. Ama ortalama 3 aylık olduklarında, artık bu cılız da olsa derilerini kaplayan tüyler dökülür.

Derisinin katlı ve biraz buruşuk olması, ilk bakışta tuhaf gelebilir. Sert bir cilt yapısına sahip olduğu fikrine kapılabilirsiniz. Ancak, tüysüz derisi o denli yumuşaktır ki, iddia ediyoruz sevmelere doymanız mümkün değil. Sfenks kedileri sevecen, beraber yaşadığı insana düşkün ve uyumludur. İri ve badem yapılı gözleri, masmavidir.

Ciltlerini koruyacak tüy katmanları olmaması sebebiyle, düzenli olarak cilt bakımı yapmanız gerekebilir. Bu cins kedilerin güneşte çok kalmamaları gerektiği, uzmanlar tarafından belirtiliyor.

2-Bambino

Kısa ve kaslı bacaklara sahip olan Bambinolar 2005 yılında ortaya çıkmıştır. Adını İtalyanca’da “bebek” anlamına gelen Bambino sözcüğünden almıştır. 

Geniş göğüs yapısına, kısa boynu ve bacakları da eklenince bu cins kediler, ilgi odağı olmaktadır. Tipik tüysüz kedi kulaklarında olduğu gibi, dik ve büyük kulakları olduğunu söylemeliyiz. Bu kulak yapısı, tüysüz kedilerin imzası resmen. Genel olarak krem renkte olanlarına daha çok rastlanır. Ama siyah, kahverengi ve daha başka renklerde olanları da elbette vardır.

Çok küçük bir vücut yapısı olması sebebiyle, ortalama 2 kg kadarlardır. Sizinle adeta konuşan, sıcak kanlı, sevecen bir türdür. Bambino Kedisi her ne kadar uysal ve sakin bir karakter tabiatında olsa da, aşırı enerjik yapısından ötürü, oyun oynamak söz konusu olduğunda hareketliliğini anında arttırır.

3-Donskoy

Donskoy 1987 yılında Rusya’da Elena Kovaleva tarafından keşfedildi.  Elena bir yavru kedi evine aldı ve yavrunun bütün tüyleri dökülmüştü. Başta bir hastalık olarak düşünülse de, bunun yeni bir cins olduğu sonradan ortaya çıktı.

Uzun boynu, küçük yüzü ve çekik aynı zamanda kısık bakan gözleriyle fazlaca etkileyici bir kedidir. 2 ile 4 kg arasında ağırlıkları vardır.Tüm tüysüz kedilerde olduğu gibi, Donskoy Kedilerinde de yalnız kalamama durumu başlı başına bir problemdir. 

4-Peterbald

Peterbald, diğer tüysüz kedilerden daha büyüktür. Metebolizması da çok hızlı çalışır bu yüzden günlük besin ihtiyacı diğer kedilerden biraz daha fazladır. İletişim kurmayı, insanlarla konuşmayı çok sever.

Zayıf ve çıkıntılı kafası onun en belirgin özelliğidir. Gözleri bu yüz içerisinde adeta içe gömük bir şekilde görülür. Kulaklarının içine özel bakım yaptırmanız önemlidir. Çünkü sivri dik ve büyük kulaklarının içi adeta bir yara varmış gibi gözükür. Ne yazıkki, ticareti yapılan ve dünyanın en pahalı hayvan listelerinde olan bir cinstir.

5-Ukraynalı Levkoy

Sert gibi gözükse de, sıcacık bir kalbe sahip olan Levkoy, Levky Scottish Fold ve Donskoy karışımıdır. Şahsına münhasır kalın derisinin üzerinde, bazen çok seyrek ve kısa tüyler bulunabilir.

Geniş ve kaslı beden, kemik yapısı onun en vurucu özelliklerinden. Daha çok baş ve boyun kısımlarında yoğun bir buruşukluk söz konusu olsa da o, her haliyle çok güzel. Büyük elmacık kemikleriyle ve öne doğru çıkıntılı, dolgun ağız yapısı ile kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Yuvarlak, ışıl ışıl ve genelde yeşil olduğu gözlemlenen iri gözleri vardır. Orta boyutlara sahip Ukraynalı Levkoy Kedileri; gri, beyaz, açık kahverengi ve siyah gibi muhtelif renklerde karşımıza çıkabilir.

19/04/2022

Keditörün Önerisi

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Kediler Alemi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29.10.2021

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz ...