Kedi Dostu Proje Nasa Finalinde

Kedi Dostu Proje Nasa Finalinde

Bahçeşehir Koleji’nin Diyarbakırlı öğrencileri, dünyanın en iyi 5 projesinden birini hazırlayarak Nasa’nın Texas’taki Uzay Merkezi’nde gerçekleşecek finale katılmaya hak kazandı. Öğrencilerin üç yıl üzerinde çalıştıkları projenin adı; ‘Motorlu taşıtlarda hayvan dostu sistem.’

Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Gül Karen Aça, Bejan Tekay, Gülbin Atlı, Yaren Yurt ve Poyraz Bahçıvan’dan oluşan Team Wonder, NASA tarafından 13-18 yaş arasındaki öğrencilerin küresel etki yaratan sorunları çözmek için bilim, teknoloji ve inovasyonu kullanarak projeler yürütüp, girişimcilik özelliklerini ortaya koymaları için düzenlediği ConradChallenge’a “Enerji- Çevre” kategorisinde sokak hayvanları için hazırladıkları projeyle katıldı. Türkiye’den finalde yarışacak ilk ve tek takım olan Team Wonder, projeleriyle ikinci aşamayı geçerek finale çıkmayı başardı.

Kış aylarında ısınmak için araçların kaputlarına giren sokak hayvanları hem kendi hayatlarını riske atarken hem de araç sürücülerini tedirgin ediyordu. Diyarbakır’da bulunan Bahçeşehir Koleji'nin beş öğrencisi, bu soruna çözüm bulmak için üç yıl önce bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Projenin adı ‘Motorlu taşıtlarda hayvan dostu sistem.’ Sistem, aracın içine giren hayvanların tespit edilerek çıkmalarını sağlama esasıyla çalışıyor.

VOA Türkçe’den Mahmur Bozarslan’ın haberine göre sistem iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda aracın, hayvanların girebileceği yerlerine ses, ısı, dokunmayı tespit etmek amacıyla sensörler yerleştiriliyor. Bu bölümlere giren hayvanlar tespit edilerek sürücü uyarılıyor ve aracın hareket etmesi engelleniyor. Uyarının ardından bu kez ikinci kısım devreye giriyor. Bu kısımda da insanların duyamayacağı bir ses dalgası yayılarak, hayvanın kaçması sağlanıyor.

Takımın birinci olması halinde, öğrencilerin üniversite eğitimi için daha rahat burs bulabilme şansı olacak. Birincilik, birçok üniversite için referans olacak.

27/03/2022

Keditörün Önerisi

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...

Kediler Alemi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Kedilerde Ateş

08.06.2023

Bir kedinin bakımını üstlenmek, onunla her anlamda yakından ilgilenmeyi de beraberinde ...

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Munchkin Kedisi

02.01.2022

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...