Kedilerin Göz Bebeklerinin Şeklinin Sırrını Biliyor Muydunuz?

Kedilerin Göz Bebeklerinin Şeklinin Sırrını Biliyor Muydunuz?

Bilindiği üzere kediler, hayvanlar alemindeki en farklı gözlerden birine sahip. Bizler gibi dairesel bir gözbebeği yerine, kedilerin gözbebekleri dikey bir elips şeklinde. Hızlı şekilde ortama uyum sağlayan bu göz bebeklerinin, ilginç bir getirisi var.

Kedilerin de göz bebeklerinin sırrını ortaya çıkaran bir çalışmada, araştırmacılar 214 farklı kara hayvanını inceleyerek canlıların göz bebeklerinin şekliyle günü nasıl geçirdikleri arasında bir bağlantı bulunduğunu ortaya çıkarmış.

Göz bebeğinin şekli ve büyüklüğü, göze ne miktarda ışık geldiğini belirliyor ve beynimizde, etrafımızdaki dünyayı en efektif şekilde anlayabilmemizi sağlıyor.

Hava karanlıkken göz bebeklerimiz büyüyerek daha fazla ışığın göze erişmesini hedefliyor ve görüşü iyileştiriyor. Hava aydınlıkken göz bebeklerimiz küçülerek gözün çok fazla ışığa maruz kalmasını engelliyor. Kedilerin gözleri de aynı özelliğe sahip, hem de insan gözlerinden daha efektif bir şekilde bunu gerçekleştirebiliyor.

Örneğin; kedilerin dikey elips şeklindeki göz bebeklerinin en küçük haliyle en büyük hali arasında yaklaşık 200 kat fark oluşabilirken, insanların gözbebeklerinde bu fark 15 kattan fazla olamıyor.

Kediler gece avlanan canlılar oldukları için, bu göz bebeği büyümesi onlara büyük avantaj sağlıyor. Geceleri göz bebekleri iyice büyüdüğünde, çok az miktarda ışık olsa bile etraflarını net şekilde görebiliyor. Gündüz hava aydınlıkken son derece küçük hale gelen göz bebekleri de, yüksek miktardaki aydınlıktan etkilenmemelerini sağlıyor. Ayrıca bu dikey elips şeklindeki göz bebekleri sayesinde kediler, avlarının uzaklıklarını da çok daha net anlayabiliyor.

İnsanlar ise gündüzleri aktif olduğundan ve gece hava karanlıkken uyuduğundan, göz bebeklerimiz farklı ışık miktarlarına kedilerin gözleri kadar adapte olmuş durumda değil.

01/01/2023

Keditörün Önerisi

Kedilerde Deri Kepeklenmesi

20.01.2023

Kedilerin özellikle tarama esnasında ortaya çıkan beyaz beyaz kepekleri, onların normalinden ...

Kediler Alemi

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kedi Masajı

21.03.2023

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük bir ...

Kediler Neden Hapşırır?

27.09.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Kedilerde Ateş

08.06.2023

Bir kedinin bakımını üstlenmek, onunla her anlamda yakından ilgilenmeyi de beraberinde ...

Kediler

29.12.2022

Kediler evimizin neşesi, sokaklarda başını okşayıp, beslediğimiz birbirinden farklı ...