Kedi Ve Köpek Mamalarında Köpekbalığı Dna’sına Rastlandı

Kedi Ve Köpek Mamalarında Köpekbalığı Dna’sına Rastlandı

Singapur’da yürütülen bir araştırmada bilim insanları, evcil hayvan mamalarında nesli tehlikede köpekbalıklarına ait DNA’lara rastladı.

Bilim insanları çeşitli markaların kedi ve köpek mamalarında nesli tehlikede birçok köpekbalığına ait DNA’lara rastladı. Köpekbalıklarına rastlanan mamaların içeriğinde “okyanus balıkları” gibi belirsiz ifadeler yer aldığı da tespit edildi. Singapur’daki Yale-NUS College’da araştırmayı yürüten Ben Wainwright ve Ian French konuyla ilgili şu ifadelerde bulundu:

“Evcil hayvan sahiplerinin çoğunluğu yüksek ihtimalle doğa sever insanlar ve bilinçsiz bir şekilde köpekbalıklarının aşırı avlanmasına katkıda bulunduklarını öğrendikleri takdirde alarma geçeceklerini düşünüyoruz.”

Köpekbalıkları besin piramidinin tepesinde yer alıyor

Son 50 yılda popülasyonu yüzde 70 küçülen köpekbalıklarının aşırı avlanmaya kurban gitmesi tüm dünyada önemli bir sorun. Besin piramidinin tepesinde yer alan köpekbalıkları okyanuslarda ekolojik dengenin korunması için önemli rol oynuyor.

Köpekbalığı yüzgeçlerinin satışı kamuoyunda oldukça görünür bir hal aldı. Ancak araştırmayı düzenleyen bilim insanlarına göre köpekbalığı ürünlerinin mama ve kozmetik gibi sektörlerde kullanımı da köpekbalıklarının aşırı avlanmasında bilinmeyen faktörler arasında.

Araştırmada DNA barkodlama yöntemi kullanıldı

Araştırmacılar DNA barkodlama yöntemi ile Singapur’daki 16 markanın 45 ürününü test etti. Ürünlerin pek çoğu“balık” , “okyanus balığı” ,”beyaz yem” ve “beyaz balık” gibi üstü kapalı ifadeler içerirken bazıları “ton balığı” ve “somon” ifadeleriyle balıkların türünü belirtmekteydi. Bazı ürünlerde ise hiç bilgi içermiyordu.İncelenen 144 örnekten 45’inde köpekbalıklarına ait DNA tespit edildi. En sık rastlanan türler mavi köpekbalığı (Prionace glauca), ipeksi köpekbalığı (Carcharhinus falciformis) ve beyaz uçlu resif köpekbalığı (Triaenodon obesus). Nesli tehlikede bulunan ipeksi köpekbalığı ile beyaz uçlu resif köpekbalığı Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nın kırmızı listesinde yer alıyor.

İncelenen ürünlerde nesli tehlikede başka köpekbalığı türlerine ait DNA kalıntılarına da rastlandı. Exeter Ünivesitesi’nden ekolojist Dr. Andrew Griffiths, evcil hayvan mamalarının etiketlenmesi konusunda ciddi kural eksikliği bulunduğunu ve bu ürünlerin denizdeki herhangi bir hayvanı içerebileceğini söyledi.

08/03/2022

Keditörün Önerisi

Kedi Çığlığı Nedir?

19.05.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kedilerde Pika Sendromu

12.01.2023

Pika sendromu bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu sendrom sadece kedilerde değil, köpeklerde ...

Kediler Alemi

Kedilerde Yeme Bozuklukları

27.09.2022

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

2 Kedi, 1 Evde

21.11.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

Kediler Nelerden Korkar?

09.05.2023

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

10.11.2022

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...