Okşamak Kedinizi Strese Sokabilir

Okşamak Kedinizi Strese Sokabilir

Uluslararası bir hayvan davranışı uzmanı ekibi tarafından yapılan yeni bir araştırma, sahiplerinin kendilerini okşamasına isteksizce izin veren kedilerin, okşanmaktan dikkatle kaçınan kedilerden daha stresli olabileceğini öne sürüyor.

Bu sonuç, Birleşik Krallık Lincoln Üniversitesi, Brezilya Sao Paulo Üniversitesi ve Avusturya Veterinerlik Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yürütülen ve kedilerin insanlarla ve diğer kedigillerle birlikte yaşamakla nasıl başa çıktıklarını daha iyi anlamayı amaçlayan bir çalışmada ortaya çıktı.

Pek çok insan kedileri yalnız yaşamayı seven canlılar olarak görse de, Journal Physiology and Behavior'da 2013 yılında yayınlanan araştırma, kedilerin gruplar halinde birlikte mutlu bir şekilde yaşayabileceğini ortaya koymuştu.

Ceva Animal Health sponsorluğunda, bilim insanları evde tek başına, çiftler halinde ve üç veya dört kişilik gruplar halinde yaşayan kedileri incelediler ve dört durumda stres hormonu düzeylerini değerlendirdiler.

Evdeki kedilerin sayısı arka plandaki stres düzeylerini öngörmese de, araştırmacılar kendi başlarına yaşayan genç kedilerin (iki yaşından küçük), büyük gruplarda yaşayan genç kedilerden daha fazla stresli olduğunu buldular.

Ayrıca araştırmada sahibinin kedisini evcilleştirme dürtüsünün stresli bir deneyim olabileceğini düşündüren kanıtlar da bulundu. Sahibinin empoze ettiği davranışlar kedileri strese sokabilir.

24/02/2022

Keditörün Önerisi

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

Kedim Neden Su İçmiyor?

07.03.2023

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

Kediler Koruyucu Mudur?

21.09.2023

Köpeklerin en bilinen özelliklerinden birisi ırkından bağımsız olarak sahiplerine karşı ...

Kediler Alemi

Kedinizin Ağız Hijyeni

15.11.2021

Kedilerin ağzını temiz tutmak gerçekten önemlidir, aksi takdirde plak ve bakteri birikebilir ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...